Nissan Pulsar Deneyimi

Cengiz Özer 02.08.2016

Uzun bir aradan sonra Nissan nihayet alışılmışın dışında bir otomobil ile karşımızda.

Uzun bir süreden sonra Nissan farklı bir model ile karşımızda. Aslında kökeni 1978 yılına kadar dayanan ve 2005’e kadar da farklı tasarımlarda üretilen bu model, 2013’ten itibaren yeniden üretilmeye başlandı ve 2016 yılı itibariyle Türkiye pazarına adım attı.

Nissan Pulsar Deneyimi

Türkiye’ye A ve B segment araçlar ile SUV (sport utility vehicle) türü araçlarını getiren Nissan bir değişiklik yaratarak C segment bir aile arabası ile karşımıza çıkmakta. Bu aracı diğer Nissan modellerinden farklı kılan husus ise vaktiyle Nissan’ın sedan araçlarını kullanmış olanların en çok beğendiği özellik olan kabin hacminin genişliği. Diğer C segment araçlarla kıyaslandığında Nissan Pulsar, özellikle arka koltukta oturan yolcuların konforu için inanılmaz bir rahatlık sunmakta. Çünkü Pulsar, emsali diğer araçlara göre daha geniş aks mesafesine sahip. Bu da ön ile arka koltuklar arasındaki alanı daha da genişletiyor.

Nissan Pulsar Deneyimi

Pulsar, iki farklı motor ve üç farklı donanım seçeneği ile tüketiciye sunuluyor. En düşük donanımlısı VISIA, bir üst donanımlısı TEKNA ve en üst donanımlısı ise N-TEC ismiyle karşımıza çıkmakta. Teknoloji olarak geri görüş kamerası, Nissan Connect Multimedia Sistemi ve 5.8 inçlik dokunmatik ekran haricindeki özelliklerin çoğu üç donanım seçeneğinde de aynı. Zaten Nissan’ı diğer markalardan ayıran en önemli özellik de bana göre bu. Teknolojik yenilikleri tüketiciye sunma zamanı ve şekli bakımından rakiplerinin çok ilerisinde Nissan. Örnek vermek gerekirse, Pulsar’ın en düşük donanımlı VISIA versiyonunda bile start-stop, hız sabitleyici (cruise control), hız sınırlayıcı (speed limiter) gibi özellikler artık standart olmuş iken, emsali olan diğer araçların en düşük donanımlı versiyonlarında bu özelliklerin hiçbiri mevcut değil.

Nissan’ın, teknoloji bakımından rakiplerinin çok ilerisinde olduğunun çok daha farklı örnekleri de mevcut. Örneğin 2002 yılında D segment olmasına rağmen arka camları manuel olarak açılan, kliması dahi olmayan, park sensörü diye bir teknolojinin dahi lüks sayılabileceği araçların yanında Nissan, piyasaya sürdüğü Primera modelinde elektronik klima ve geri görüş kamerasını tüm donanım seçeneklerinde standart olarak sunmaktaydı. Günümüzde ise E segment diyebileceğimiz bir takım SUV araçlarda ve makam araçlarının bir kısmında nadiren bulabileceğiniz çevre görüş sistemini yine Nissan, çoğu aracının orta donanım paketinden itibaren tüketiciye sunmakta.

Konuyu fazla dağıtmadan Pulsar’a geri dönelim…

Nissan Pulsar, yukarıda saydığım üç farklı donanım seçeneğine ilaveten iki farklı motor türü ile tüketicinin karşısında. Biri benzinli, diğer dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği…

Ben her iki motor türünü de bizzat test ettim. Önceki deneyimlerim ışığında Nissan Pulsar hakkında şunları söyleyebilirim:

Benzinli motoru gerçekten çok başarılı buldum. 1.2 litre doğrudan enjeksiyonlu turbo benzinli bir motoru var ve inanın çoğu 1.6 litrelik motoru geride bırakır. Fakat bir kusuru bulunuyor - aslında kusur da sayılmaz bana göre. Hareket halinde gaza yüklenerek hızlanmak istediğiniz anda atmosferik motorlardaki gibi anında hızlanmıyor. Bir yahut iki saniyelik bir gecikme ile hızlanıyor. Dediğim gibi, bu bir kusur değil, turbo gecikmesinden kaynaklı zaruri bir durum. Çünkü motor düşük hacimli bir benzinli motor.

Dizel motorlu modelini ise hem şehir içinde hem de şehirler arası yolda kullandım. Şehir içindeki dur-kalk anlarında, özellikle yokuştaki kavrayışında oldukça başarılı. Çünkü motor dizel motor ve hayliyle torku oldukça yüksek.

Benzinlisi mi, dizeli mi diye sorarsanız, kişiye göre değişir derim. Şöyle ki, şayet siz çok fazla şehirler arası yolculuk yapan yahut şehir içinde fazlaca dur-kalk yapan biriyseniz, dizel motoru öneririm. Çünkü bir araç en fazla yakıt sarfiyatını kalkış esnasında yapar ve dizel motor tork değeri itibariyle kalkış anında benzinliye göre size ciddi bir tasarruf imkanı sunar. Şayet senede birkaç kez şehirler arası seyahat eden, onun haricine işten eve, evden işe giden biri iseniz, trafiğe fazla takılmıyorsanız, benzinli almanız daha uygun olacaktır. Çünkü dizel modeli benzinliden daha pahalı ve dizeline vereceğiniz parayı yakıt tasarrufu ile amorti edecek kadar mesafe kat etmiyorsanız, dizel motor dizin için kârlı olmayacaktır. İlaveten unutmadan söyleyeyim, dizel motorun otomatik vites seçeneği yok! Sanırım kullanıcıları üzecek hususlardan biri de bu olacaktır.

Bunlar motor ve performans ile alakalı görüşlerim.

Aracın fren mesafesi ve fren tepkimesi oldukça iyi. 2016 yılında hâlâ ısrarla ve inatla arka tekerleklerinde kampana fren kullanan markalara taş çıkartırcasına Nissan, Pulsar modelinde dört tekerleğinde de disk fren kullanmakta. Bu da gayet tabii fren mesafesini, savrulmadan durabilmeyi sağlamakta; ilaveten otomobilin gerçekten ciddiye alınarak, önemsenerek tasarlandığını açıkça göz önüne koymakta.

Konfor konusuna gelelim.

Hali hazırda Nissan kullanan biri olarak, şu an kullandığım arabam gibi Pulsar’da da koltuğa oturduğumda evimin rahatlığında hissettim kendimi. Emsali C segment araçlarda örneğin Renault, Ford, Citroen marka araçlardaki gibi sert, taş gibi bir koltuğa oturmuyorsunuz. Koltuğun yumuşaklığı kimilerince eleştirilmesine; daha doğrusu, rahat koltuğun şoförün rehavete kapılarak kaza yapma ihtimalini artıracağı yönünde eleştiriler olmasına rağmen, ben buna katılmıyorum! Bir aracın konforu uzun yolculuklarda şoförü ne kadar rahat ettirdiği ile alâkalıdır. Otururken koltuğa ne kadar gömülürseniz, uzun yolculuklarda o kadar az yorulursunuz. Ayrıca Pulsar, diğer emsali olan segmentteki araçlar gibi hızlanınca altınızdan kaçacakmış hissi vermiyor. Araç hızlandıkça yola daha iyi oturuyor, hakimiyeti kolaylaşıyor ve gerçekten bir salon araba kullanır hissine ulaşıyorsunuz ki, bu da uzun yolculuklarda konforu yaratan unsurların başında gelir.

Kanaatimce Nissan Pulsar, gerek Nissan konforuna alışmış olanlar için, gerekse farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için emsallerinden çok farklı, konforlu bir aile otomobilidir ve öyle umut ediyorum ki, önümüzdeki zaman dilimlerinde rakiplerini geride bırakacaktır.


Görseller, https://www.nissan.co.uk ve http://www.nissan.com.tr ‘den alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.