Nissan Leaf 2020 Konsepti

Cengiz Özer 30.08.2016

Nissan’ın sürücüsüz elektrikli otomobili 2020 yılında yollarda olacak.

Nissan'ın 2010 yılından itibaren üretimine başladığı ve Aralık 2010 itibariyle önce Japonya ve ABD’de, 2011’den itibaren de diğer ülkelerde satışa sunduğu elektrikli otomobili Leaf, 2020 yılında akıl almaz teknolojik donanımlar ile yollarda olacak.

Bilindiği gibi Leaf 2011 yılında ödüle layık görülen ilk elektrikli otomobil olmuştu. Nissan 2020 yılındaki sürücüsüz otomobil konseptini (piloted drive) görünümünü farklılaştıracağı Leaf üzerinde kullanacak.

Nissan Leaf 2020 Konsepti

Sürücüsüz olarak hareket edebilecek bu araç sahip olacağı lazer tarayıcıları, kameraları ve radar sistemi ile kendi başına şerit değiştirebilecek, sollama yapabilecek, trafikteki diğer araçlara göre hızını ve mesafesini ayarlayarak ışıklarda durabilecek.

Aracın iç tasarımı ise gerçekten büyüleyici.

Nissan Leaf 2020 Konsepti

Beni en çok etkileyen kısmı ise direksiyonu.

Nissan Leaf 2020 Konsepti

Direksiyon bildiğimiz simit şeklinde değil. Sağdan ve soldan iki ayrı tutma yerine sahip. Araca ait fonksiyonları bu direksiyon sistemi üzerindeki tuşlar ve dokunmatik kısımlar aracıyla kullanıyorsunuz. Araç sürücüsüz olarak kullanılmak istendiğinde de Nissan amblemine tıklıyorsunuz ve direksiyon kapanarak konsolun içine gömülüyor. Akabinde karşımıza konsoldaki ekran haricinde ikinci bir ekran daha çıkıyor. Bu ekrandan da sürüş bilgilerini takip edebiliyoruz. Araç manuel olarak kullanılmak istenince de yine tek bir tuş ile yahut pedallardan herhangi birine basılması ile direksiyon konsoldan geri çıkıyor ve araç sürücünün kullanımına sunuluyor.

Nissan Leaf’in 2020 konseptinde kablosuz şarj özelliği de mevcut. Yani aracı fişe takarak şarj edebileceğiniz gibi, bunun için özel olarak donatılmış kablosuz şarj istasyonlarında da şarj etmek mümkün.

Nissan Leaf 2020 Konsepti

Nissan bu kablosuz şarjı bir adım daha öteye taşımış. Yine 2020 yılı için düşündükleri bir başka özellik ise şehirdeki yolların, özellikle otoyolların bir şeridinin elektrikli araçlar için kablosuz şarjı sağlayacak şekilde donatılması yönünde.

Nissan Leaf 2020 Konsepti

Mükemmel bir düşünce!

Bu sayede elektrikli araçların menzil sorunu da büyük ölçüde ortadan kalkacak gibi görünüyor. Eğer 2020 yılına kadar tüm otoyolların (tabii ki önce Japonya’da) bir şeridi kablosuz şarjı destekleyecek şekilde yenilenirse insanlar elektrikli araçlarıyla sorunsuzca seyahat edebilecektir.

Nissan’ın 2020 konsepti hakkında bildiğimiz detaylar şimdilik bunlarla sınırlı. Zaman ilerledikçe muhakkak daha yeni, daha farklı teknolojilerle karşımıza çıkacaklardır.

Herkesçe ilgi gören birçok otomobil firması henüz hybrid araçlarda bile yeni yeni boy gösterirken Nissan’ın %100 elektrikli otomobil alanında böylesine büyük atılımlar yapması, önümüzdeki çeyrek asırlık dilimde alternatif enerji kaynaklarının ne kadar önem kazanacağının da bir göstergesidir. Fosil yakıt rezervlerinin giderek azaldığı çağımızda alternatif enerji kaynaklarına yönelmek kaçınılmaz olacaktır. Şimdiden alternatif enerji kaynaklarına yönelik ciddi altyapı çalışmaları yapan ülkeler ve otomobillerini bu yönde tasarlayan Nissan gibi markalar, ileriki yıllarda bu alanda ciddi bir rekabet avantajı sağlayacaktır.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.