Nissan’dan Dünyaya Armağan

Efe Ersoy 07.08.2016

İlk biyoyakıt bataryalı araç Japonya’dan.

Nissan’dan Dünyaya Armağan

Japon üretici Nissan, dünyanın ilk biyoyakıt bataryalı (solid-oxide fuel cell) otomobilini üretti. Sıfır emisyona sahip elektrikli araç, %100 biyoetanol ile enerji üretiyor.

e-NV200 tabanıyla üretilen yeni nesil MPV, 24 kilovat/saat enerji üretiyor ve 600 kilometre menzile sahip. Saklanması ve korunması daha kolay ve güvenli olan etanol-su karışımı ile güç üreten araç, diğer biyoyakıtlı araçlardan yüksek menzili ile farkını ortaya koyuyor.

Nissan’dan Dünyaya Armağan

Nissan, yaptığı açıklamada biyoetanolün şeker kamışı ve mısırdan üretilmesi dolayısıyla Amerika ve Güney Amerika’da oldukça yaygın kullanımı olduğunu belirtirken, geleceğin biyoetanol batarya araçlarının insanlığa büyük kolaylık sağlayacağı ve alışılmış sisteme uygunluğunu dile getirdi.

Biyoetanol bataryalı ilk araç olan e-NV200 şu an için hâlâ daha geliştirme aşamasında olsa da bu konsepti yakın zamanda Brezilya yollarında görebiliriz.

Nissan’dan Dünyaya Armağan

Nissan CEO’su Carlos Ghosn, “Geliştirdiğimiz teknoloji ile insanlara daha ekonomik, daha doğa dostu bir otomobil sunarken, aynı zamanda yerel enerji üretimi konusunda teşvik sağlıyoruz. Gelecekte bu tarz otomobilleri yollarda daha sık göreceğiz. Etanol-su karışımı diğer yakıtlara göre bulunması ve saklanması daha kolay bir yakıt çeşidi. Pazarda büyük potansiyele sahip bu teknolojiye yürekten inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.