Nike'dan Geleceğe Dönüş Ayakkabısı

Mehmet Berkay Önen 26.09.2016

Kendi bağcığını bağlayan ayakkabılar çok yakında raflarda yerini alacağa benziyor.

Eğer siz de benim gibi ayakkabı bağlamaktan nefret edenlerdenseniz, bu haberimize çok sevineceksiniz. Bir efsane haline gelmiş Geleceğe Dönüş filminde de izlediğimiz kendi bağcığını kendi bağlayan ayakkabılar artık gerçeğe biraz daha yakınlar. Ünlü spor giyim markası Nike'ın geliştirdiği Hyperadapt isimli bu ayakkabının yakın zamanda raflardaki yerini alması bekleniyor.

Bunu da mı şarj etmemiz gerekiyor yani?

Söz konusu ayakkabılar olduğunda teknolojinin çok fazla müdahil olmadığını düşünüyoruz ama Nike bu durumu değiştirmeye kararlı gibi gözüküyor. Yeni geliştirilen bu ayakkabı, ayağınızın genişliğine göre otomatik olarak bağcıkları sıkıyor ya da gevşetiyor. Her iki ayakkabının da altına yerleştirilen plastik bir kapsülün içerisinde yer alan elektrik motoru sayesinde bağcıklar kontrol edilebiliyor. Tabana ve topuk arkasına yerleştirilen ışıklar sayesinde de ayakkabınızın ne kadar şarjı kaldığını görebiliyorsunuz. Etrafımızda şarj etmek zorunda olduğumuz bu kadar fazla cihaz varken bir de ayakkabı şarj etmeye başlamak ister misiniz bilemiyoruz. Ama eğer spor konusunda ciddiyseniz ve ayakkabınızın her an en doğru sıkılıkta olması sizin için önem arz ediyorsa, bundan şikayet edeceğinizi pek sanmıyoruz.

Nike'dan Geleceğe Dönüş Ayakkabısı

Ayak hep aynı boyda mı kalır?

Uzun bir maraton koştuğunuzu ya da bir basketbol maçının tam ortasında olduğunuzu düşünelim. Ayaklarımız aslında tüm fiziksel aktivite süresince aynı boyda kalmıyorlar. Gün içerisinde yorgunlukla ve aktiviteyle beraber şişen ayaklarımızı rahatlatmak için bağcıklarımızı tekrar tekrar bağlamamız gerekebiliyor. Ayrıca, spor yapmasanız bile bağcıklar kendi kendilerine çözülebiliyorlar. Hyperadapt sayesinde, tek bir dokunuşla ve bir saniyeden kısa bir süre içerisinde ayakkabılarınızı tam olması gerektiği sıkılığa getirebilirsiniz.

Şarjı iki hafta dayanıyor

Ayakkabıyla beraber gelen manyetik bir kablo ile şarj edebileceğiniz Hyperadapt tek seferde iki haftaya kadar dayanabiliyor. Bataryası azaldığında turuncu ışık yayarak size haber veren ayakkabı piyasaya nasıl bir fiyatla sürülecek şimdilik bilemiyoruz. Ama Nike'ın yüksek teknolojili bu ayakkabısının ucuz olmayacağını şimdiden söylemek hiç de zor değil.

Firmanın basın bildirisini okumak isteyenleri şuradan alalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.