Neyse ki Müzik Köyümüz Var

Amanda Aman 17.08.2016

"Topraktan kopuk olan her müzik ölmeye mahkumdur." -Bela Bartok

Anadolu Kültürleri Araştırma Topluluğu (AKAT) tarafından geçtiğimiz sene hayata geçirilen müzik köyü, Muğla / Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde yer alıyor. Proje koordinatörü Aytaç Gökdağ, genel sanat yönetmenleri Emre Dayıoğlu, Mehmet Günay Eser ve Turna Ezgi Toros, atölye sorumluları Şahin Yaldız, Eren Şahin, fotoğraf yönetmeni ise Levent Sarı. Proje sorumlusu AKAT üyeleri ise konuklara organik kahvaltı ve akşam yemeği ikram ediyor.

Neyse ki Müzik Köyümüz Var

Kopuz, bağlama, üçtelli, gitar, ney, kaval gibi yerel enstürmanların sesleri yükseliyor. Dersler, müzikle doğanın ayrılmaz bütünlüğüne inanan yetenekli yerel sanatçılar ve genç kuşak müzik eğitimcileri tarafından veriliyor. Anadolu geleneksel müziği ustaları Ali Ulutaş, Talip Özkan, Ramazan Güngör, Yusuf İslam Bodur, Mehmet Ali Kayabaş önemli isimlerden bir kaçı. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş usta çırak ilişkisi besleniyor. Konservatuar ve güzel sanat liseleri öğrencileriyle mezunları katılıyor atölye çalışmalarına. Çoğu projeye köy çocukları da dahil edilmeye çalışılıyor. Enstrümansız gelene enstrüman sağlanıyor. Üstelik derslere katılabilmek için enstrüman çalma zorunluluğu yok. Yani köy hiçbir ayrım yapmadan, ilgilenen herkesi kabul ediyor bünyesine. Yaklaşık 60 katılımcı olmuş ilk sene, dünyanın dört bir yanından: Hollanda, İngiltere, Avusturya, İsveç, İsrail..

Neyse ki Müzik Köyümüz Var
Neyse ki Müzik Köyümüz Var

Haftalık programlarda usta-çırak çalgı dersleri, sanatçıların yaşadıkları köylere ziyaretler, atölye çalışmaları, söyleşiler, film gösterimleri, soundpainting ve köy konserleri gibi etkinlikler yer alıyor. Muhlis Akarsu Çayı’nda sipsi, Uzunburun’da perdesiz gitar dinletisi gibi atölye çalışmaları doğanın kucağında düzenleniyor.

Neyse ki Müzik Köyümüz Var

Proje tamamen bağımsız, hiçbir yerden destek ya da sponsorluk almamış. Sığla ve çam ağaçlarının arasında kendi ayaklarının üzerinde dimdik duruyor müzik köyü. Toprakla, toprağın insanıyla, doğayla içiçe, yaşadığı çevreye temas eden, kolektif yaşamın bir parçası olmayı seçmiş, müzik icra eden, öğrenen, öğreten, keşfeden insanların köyü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.