“Neyin Kafasını Yaşayarak Yaptırdım Bilmiyorum!” Dediğin Dövmen mi Var?

Ali İhsan Kaya 09.05.2018

Aslında o kadar da vahim değil bu durum. Değişik düşünceler içindeyken dövme hatta dövmeler yaptırıp sonra pişman olan insan sayısı, sandığından fazla.

Biz o istemediğiniz dövmeyi tam olarak hangi durumda yaptırdığınızı bilmiyoruz ama sizin için birkaç silme yöntemi listeledik.


1. Kimyasal Peeling

Şu ana kadar bilinen en etkili dövme silme yöntemidir kendisi. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yıllardır kullanılmaktadır. Triklorasetik asit içerikli saf asit çözelti ile dövmenin olduğu dokuda kimyasal yanık oluşturulması ve cildin yanmaya bağlı olarak katmanlar halinde soyulması işlemidir. Bu işlemler ile üst derinin yanması sağlanıyor ve üst yandıkça alttan yeni deri geliyor. 8 aylık bir süre sonunda da dövmenizden kurtulabiliyorsunuz. Detaylı araştırma ve dikkatle evde kendiniz de uygulayabilirsiniz ama siz yine de işi bilene gidin deriz.

2. Cerrahi Operasyon

Küçük dövmeler için ideal olan bir yöntemdir. Kabaca, boyalı derinin neşterle kesilmesi ve ardından dikilmesi şeklinde gerçekleşir. Cerrahi operasyonun dezavantajı, eklenen deri ile eklemenin yapıldığı bölgedeki deri arasında renk farkının olması. Bu tekniğin küçük dövmelerde daha sık tercih edilmesinin nedeni de işte bu renk farklılığı. Avantaj olan nokta ise dövmenin yüzde 100 çıkması. Söylemeden geçmeyelim bu operasyon sırasında lokal anestezi uygulanıyor ve haliyle en maliyetli yöntem.

3. Lazer Operasyon

Yeni trend olan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Lazer ışınları ile dövmenin bulunduğu alandaki derinin yakılması ve yanan derinin kuruyup dökülmesi ile sonuçlanan uygulamadır. İki ayda bir gibi bir sıklıkla yapılan operasyonlar ile 8-12 seansta dövmeden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu arada, bu yöntem biraz pahalı ve dövmenin boyutuna göre fiyatı da değişmekte. Uygulama ile birçok ana renk silinebilse de pembe, mor ve beyaz renkli dövmeleri tamamen silmek pek de mümkün değil.

4. Dermabrazyon

Dermabrazyon, cildin kimyasal madde kullanılmadan soyulmasıdır. Bu yöntemde, dövmenin bir kısmının donmasını sağlayacak şekilde bir püskürtme yapılır. Aşındırıcı bir alet deriye soyulması için uygulanır ve muhtemel kanamaları önlemek için pansuman yapılır. Yüzeysel uygulanan bir metot olduğundan dövme tam anlamıyla çıkmayabilir. Uygulamanın fiyatı, dövme derinliği, boya kalitesi ve boyuta göre değişiklik gösterebilir. Dermabrazyon yönteminde renk hassasiyeti bulunmuyor, tüm renkler aynı oranda çıkartılabiliyor ama derinlik hassasiyeti söz konusu.

5. Kremler

İçeriğinde yine asit ağırlıklı olmak üzere farklı kimyasal maddeler de bulunduran, cildi koruyarak deriyi soyan bir yöntemdir. Genel olarak çok derin dövmelerde beklenen başarıyı gösterememiş olmakla birlikte, kimyasal peeling 8 ayda sonuç verirken, bu kremlerle sonuç almak muhtemelen bir yıldan fazla sürecektir.


Dövme sildirmenin yaptırmaktan daha zor olduğu bir gerçek bıyıklı. Cesaretini şimdiden tebrik ve takdir ediyoruz.

Ali İhsan Kaya

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.