Netflix Vodafone İle Anlaştı

Zafer Babal 05.10.2016

Ülkemizdeki faaliyet alanını günden güne genişleten Netflix, ilk anlaşmasını Vodafone ile yaptı.

Önceki yazımda Netflix’in Türkiye’deki geleceğini ele almıştım. Bu kapsamda Netflix’in Vodafone ile görüşmeler yaptığı ifade ediliyordu. Bu görüşmelerin ardından Netflix, Türkiye ayağında Vodafone ile anlaştığını açıkladı.

Netflix Vodafone İle Anlaştı

Vodafone’dan “Netflix”li tarifeler

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk yaptığı açıklamayla bu birliktelik hakkında bilgi verdi. Netflix’in Türkiye’de anlaşma yaptığı ilk operatörün Vodafone olduğunu belirten Buruk, Vodafone Red tarifesindeki Netflix aboneliklerini şu şekilde dile getirdi:

4,5G Red 10 tarifesinde mevcut olarak devam eden kullanıcılar hiçbir ücret ödemeden, diğer Red tarifesindeki aboneler ise ayda 9,9 TL’ye aylık bir 1 GB internet paketi aldıklarında Netflix’e üç ay boyunca ücretsiz olarak abone olacaklar.

Netflix Vodafone İle Anlaştı

Açıklanan tarifelerden anladığımız kadarıyla Red 10 tarifesinde aylık 10 gb internet, 2000 dakika her yöne konuşma süresi ve üç aylık ücretsiz Netflix aboneliği bulunuyor. Diğer Vodafone Red tarifesindeki kullanıcılar ise 1 gb internet bedeli olarak 9,9 TL ödediklerinde ücretsiz Netflix üyeliğinden yararlanmış oluyorlar. Netflix’in Türkiye fiyatlarına göre yaklaşık 84 liralık üç aylık abonelik ücreti bu tarifelerle birlikte ücretsiz olarak sunulmuş oluyor.

Netflix kullanımı kota dışı sayılacak mı?

Asıl sorun ülkemizdeki adil kullanım kotaları iken, Vodafone’un Netflix’le ücretsiz üyelik anlaşması aslında sorunu tam olarak çözmüyor. Adil kullanım kotası 4K çözünürlükteki videolar bir yana full HD içeriklerde dahi önümüzde bir engel olarak duruyor. Netflix’in, ülkemizdeki internet sağlayıcılardan biri olan Vodafone ile anlaşması önemli bir adım olsa da bu adımın kotaya dönük çalışmalarının da yapılması gerekiyor. Belirli bir ücret karşılığında ya da mevcut tarifeler üzerinden Netflix kullanımı adil kullanım kotası haricinde tutulursa kullanıcılar bu durumdan daha çok memnuniyet duyacaktır. Hakkını vermemiz gerekir ki Netflix dünyada bu işi hakkıyla yapan firmalardan bir tanesi. Kota meselesi halledildiğinde Türkiye’deki kullanıcı sayıları da kat be kat artacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.