Nesin Matematik Köyü

Oğuz Taktak 06.09.2016

Böyle 10 köy daha olsa memleket kurtulur dedirten yer.

İzmir’in Selçuk ilçesi Şirince köyüne 1 km uzaklıkta bulunan Nesin Matematik Köyü, bildiğiniz diğer köylere benzemiyor demek haksızlık olur. Eşi benzeri az bulunan bu köy, Nesin Vakfı tarafından finanse ediliyor. 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy. Şatafattan ve gösterişten uzak, sade ve içten. Evler taş, çamur ve samandan. Ayrıca bir söylentiye göre “Bir kere Matematik Köylüsü olduysanız, sonsuza kadar Matematik Köylüsü olursunuz”.

Nesin Matematik Köyü

Ağustos böcekleri dışında, yoğunlaşmayı ve düşünmeyi engelleyen, rahatsız edici her türlü öğeden uzak. TV yok, müzik yayını yok. Ama elektrik, sıcak su ve internet gibi uygarlığın izleri var. Börtü böcek de eksik değil.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü’nün sıradışı olması sadece bir bilim köyü olmasından değil. İmece usulü kurulmasından dolayı da dünyada bir ilk. Yüzlerce hayırseverin bağışlarıyla inşa edilen Matematik Köyü’ne katkıda bulunanların isimlerinin yazıldığı mermer bir plaka yerleştirilmiş. 500 TL ve üzeri bağış yapan herkesin adının yazıldığı bu mermer plaka yetersiz kalınca yeni bir mermer plaka daha yaptırılmış.

Nesin Matematik Köyü

Sezen Aksu’dan Cem Yılmaz’a tanıdığımız isimler de bağışçılar arasında. Meral Okay’ın tüm malvarlığını Matematik Köyü’ne bağışladığını fakat bürokratik nedenlerden dolayı bağışın gerçekleştirilemediğini belirtmeden geçmeyelim.

Nesin Matematik Köyü

1995’te yurda dönen Ali Nesin, eğitim verdiği üniversite öğrencilerinin yetersizliğini görerek, onları önce akşamları evinde, sonra hafta sonları Nesin Vakfı’nda ağırlamış. Bu da yeterli olmayınca 10 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yörelerinde her yaz 6-7 haftalık yaz okulları düzenlemiş. Son üç yılında bütün Türkiye’ye açılan yaz okulları büyük rağbet görmüş ve son derece verimli geçmiş. Zamanla her yaz konaklanacak, yemek yenilecek, ders yapılacak, çalışılacak, çamaşır yıkanılacak mekanların bulunmasının zorlukları ve maliyeti anlaşılmış ve sadece matematiğe ayrılmış bir mekan yaratmanın cazibesi üstün gelmiş. Sonuçta Matematik Köyü projesi ortaya çıkmış. Nesin Vakfı’na ait olan Matematik Köyü, tamamen halkımızın bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emeğiyle imece usulüyle kurulmuş ve 2007’den beri gençlere hizmet vermekte.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.