Neşeli Ev Düzenleme Sanatı: KonMari

Olgu Alibeygil 14.08.2016

“Hayatını organize etmek için etrafında sana mutluluk veren eşyalar bulundur.” Japon icadı ev düzenleme sanatı KonMari’nin mantığı bu.

En dağınık olan, bu dağınıklığı sevdiğini iddia eden insan bile derli toplu bir ortamda huzur bulur. Kabul edelim, açıldığında düzenli bir çekmeceyle karşılaşmak, aradığımız şeyi koyduğumuz yerde bulmak, dahası nereye koyduğumuzu bilmek, hem vakit kazandırıcı hem de iyi hissettiren bir şey. Evdeki fazlalıklardan kurtulmak, eşyaları az yer kaplayıcı ve düzenli bir şekilde saklamak için Japon icadı bir düzenleme sanatı şimdilerde pek meşhur: KonMari. Marie Kondo’nun icat edip dünyaya hediye ettiği bu yöntemle insanlar düzenli, huzurlu ve rahat bir evde yaşadıklarını iddia ediyor. KonMari metodunun mantığına göre bizler eşyalara değil, o eşyaların yarattığı duygulara tutunuyoruz; bunlar olumsuz olsa bile. Eğer bize neşe vermeyen eşyalarla yaşamayı bırakırsak hayatımızın değişeceğini söylüyor.


2014 yılında çıkan ve New York’ta bestseller olan, dünya çapında da iki milyondan fazla satan The Life-Changing Magic of Tyding Up kitabıyla ünlenen bu yöntemle Marie Kondo, evde birikmiş fazlalıklarının hangi odada olduğunun bizim hakkımızda büyük ipuçları verdiğini anlatıyor. Örneğin, en çok dağınıklık oturma odamızdaysa bu, gerçek benliğimizi insanlardan sakladığımız anlamına geliyormuş. Ya da yatak odasındaki dağınıklık yorgun olduğumuzun ifadesi, koridorlarda akışı tıkayan fazlalıklar ise hayat yolumuzun net ve açık olmadığını gösteriyormuş.

Marie Kondo, ihtiyacımız olmayan ve hayatımızı tıkayan bu nesnelerden kurtulmanın yollarını anlatırken her şeyi atmak gerektiğini söylemiyor. Her nesne üzerinde düşünüp, elimize alıp bize gerçekten nasıl hissettirdiğini tespit etmemizi, ancak olumlu bir duygu vermiyorsa atmamızı söylüyor. Bu da bir günde yapılacak iş değil tabi. Her gün biraz biraz çalışarak, eşyalarla ilişki kurup onları gerçekten sevip sevmediğimizi anlayarak temizlik yapmamızı öneriyor. Bu temizliğin sonrasında kalan eşyalar da gerçekten bizi mutlu edenlerden oluşup eşyalarımızla yeni bir ilişki kurmamızı sağlıyor. Temizlik ve düzenlemeyi yaparken oda oda değil, kategori bazlı ilerlemek gerektiğini söylüyor Kon Mari. Yani kitaplar sadece bir odada olmadan evin değişik yerlerine yayılmış olabilir. Kategorileri düzenlerken de şu sırayı öneriyor; kıyafetler, kitaplar, kağıtlar, diğerleri. Kitabında her kategoriyi alt kategorilere de ayırarak anlatıyor.


Görsel: Get organized already

Önce her kateogide atılacak olanları ayırıp attıktan sonra da kalanları düzenlemeyi öğretiyor. Atma işlemi bitmeden düzenleme başlamayacak, kural bu. Her kategori ve her oda için de ayrı ayrı önerileri var. Kitapları kategorilerine göre ayırıp yerleştirmeyi önerirken, mutfak için yemek yapmayı eğlenceli hale getirecek, çekmecelerin düzeninden maydonozu buzdolabına yıkayıp da koymak gibi değişik ip uçları sunuyor. Ya da kıyafetleri yerleştirmek için katlama önerileri var. Her bir kıyafetin katlanması için değişik önerileri buradaki videolarda görebilirsiniz.

Görsel: Life your way

Temel fikri, neşeli bir hayat için etrafımızda bize neşe veren eşyalar bulundurmak olan bu yöntem çok da mantıksız gelmiyor bana. Her şeyi atma gerekliliği olmadığı ve tüm eşyaları birer birer elden geçirmeyi sağladığı için de denemeye değer!


Kapak Görseli: Dr. Northrup

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.