Nedir Arkadaş Bu Haute Couture?

Buse Akın 21.07.2016

Çok ihtişamlı, çok güzel, çok büyüleyici, çok... Tamam çok ve her yerde adı geçiyor, bayıldığımız tüm markalardan çıkıyor. Peki ama nedir bu haute couture?

Modayla ilgili bir yazı okur, beğendiğiniz ünlünün kırmızı halıda giydiği kıyafeti öğrenmeye çalışır, şöyle bir dergi karıştırayım derken, en az bir kere karşımıza çıkmasıyla ve de okunuşu konusunda şüphe yaratmasıyla yakından tanıdığımız “haute couture” nedir? Tamam, elbette zevkli, elbette kaliteli, hatta moda evreninin doğa üstü kavramlarından biri gibi göründüğünü biliyoruz bu kavramın; fakat gerçekte bunu kim giyer, neden bu ismi aldı, haute couture bugünlere nasıl geldi? Adeta bir sır perdesini aralıyorum ve siz moda severler için haute couture nedir tanımlıyorum.

Nedir Arkadaş Bu Haute Couture?

Şimdi konu hakkındaki ilk yanılsama, kişiye özel yapılan her ünlü tasarımı haute couture sanmak. Kişiye özel yapılan tasarımlar ve dikilen elbiselerin tamamı haute couture değil. Haute Couture kültürü kişisel terzilikten çok daha farklı bir kültüre ve geçmişe dayanıyor; şöyle ki, kendi içinde kanunlarla belirlenmiş kuralları dahi var. 19. yüzyılda ortaya çıkan bu akımda yer alabilmek ve bir haute couture atölyesi olabilmek için her sene 35-40 parçadan oluşan 2 koleksiyon hazırlamaktan, çalışan kişi sayısına ve üretim koşullarına uzanan kurallar bütününe uymak gerekiyor. Üretim koşulları derken, tabii ki el emeğini kastediyorum. Bir elbisenin yapılışı için 700 saatlik bir emek sarf ediliyor. Kendi sendikası olan bu moda kültürüne “ait” olabilmek için de sendikaya üye olmak gereklilikler arasında. Yani haute couture olmak yasal bir iş.

Nedir Arkadaş Bu Haute Couture?

Bir haute couture elbisede kullanılan tüm detayların eşsizliği, üzerinde ince ince çalışılmış ve de asla hazır giyim şeklinde üretilmemiş olması, elbiseyi eşsiz kıldığı kadar pahalı da yapıyor tabi. Multi milyarlık bir endüstri olan haute couture'ları en çok kırmızı halılarda görmek mümkün. Oldukça prestijli olan haute couture atölyeleri tabii ki özel parça kıyafetlerini bir görsel şölen olarak kullanıyor ve daha basit şekillerde hazır giyim koleksiyonlarına da o kıyafetlerden esintiler sunarak rağbet görmesine sebep oluyor. Yani evet, haute couture tek başına üretim olduğu ve çok çaba gerektirdiği için ürün bazında çok önemli bir kar getirmese de markaya kattığı prestij ve kültürü için devam ediyor. Ayrıca o sene tasarımcının koleksiyonlarında neler kullanacağını da haute couture şovuna bakarak anlamak mümkün. Gördüğümüz parçalar kısa sürede hazır giyim sektöründe yayılıyor, renkler ve desenleri tüm sene moda belirleyicisi olarak görüyoruz.

Nedir Arkadaş Bu Haute Couture?

Hala haute couture şovları Paris’te yılda iki defa gerçekleşiyor. Biri temmuz biri ocak ayında gerçekleşen koleksiyonların alıcısı genelde sadık ve eski müşterilerden oluşuyor. Bunun yanında ünlü/şov dünyası, Arap Emirlikleri, Çin gibi ülkelerden de rağbet görüyorlar ve söylenene göre şu an 2.500 kadar düzenli haute couture alıcısı mevcut. Bir couture almanın bedelini soracak olursanız, ortalama 30.000 USD gibi fiyatlardan bahsetmek mümkünken, bu rakamı özel taşlar, materyal ve de dikimlerle 100.000 USD fiyatına çekmek de olası.

Nedir Arkadaş Bu Haute Couture?

Son olarak da merak edileni cevaplıyor ve haute couture okunuşunu söylüyorum; “ot kutüğ”. Sondaki “ğ” harfini “r” olarak okumak da tercih edilebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.