Neden TT Olmadı?: İstanbul'un Kurtuluşu

İnci Vardar 06.10.2016

Bugün İstanbul'un İtilaf devletleri işgalinden kurtulduğu gün. Eskiden kutlamalarla anılırdı. Bugün Twitter'da Trending topic bile olmadı.

Bugün 6 Ekim. İstanbul'un Kurtuluş yıldönümü. Ben öğrenciyken 6 Ekim'de okullar tatil olurdu, bugün törenlerle kutlanırdı. Bu yıl da öğrenciler ve aileleri "6 Ekim'de okullar tatil mi?" diye merak etti. Değilmiş. Bugün öğrenciler okula gitti. Enteresan bir şekilde, Twitter'da da kimse İstanbul'un Kurtuluşu'ndan bahsetmiyor. Gazetelerde 6 Ekim'le veya törenlerle ilgili bir haber de gözüme çarpmadı. Şaşkınım.

6 Ekim neden önemli?

Hadi tarih bilgilerimizi biraz tazeleyelim.

30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi imzalanmıştı. Bu antlaşmaya göre İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti'nin yaşam hakkını neredeyse bütünüyle ele geçirmiş, herhangi bir tehdit gördükleri zaman stratejik bölgeleri işgal edebileceklerini de kabul ettirmişlerdi, 13 Kasım'da İtilaf Devletleri donanmaları Haydarpaşa açıklarına demirleyip İstanbul'a girmişti. Fiili işgal böyle başlamış, yaklaşık 2 yıl sonra da resmi işgal olarak ilan edilmişti.

Ancak Kurtuluş Savaşı başlamış, Mustafa Kemal önderliğindeki Türk milleti işgale boyun eğmeyeceğini bildirmişti. 9 Eylül 1922 tarihinde Türk Ordusu'nun İzmir'i yeniden ele geçirmesinin ardından Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Fransız ve İtalyan birlikleri geri çekilirken, İngiliz birlikleri savunmaya geçti.

Bunun üzerine Ankara Hükümeti ile anlaşma yolları arayan İngilizler görüşmelere başlamıştı. Türkiye, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının denetimini istedi. Buradaki videoda göreceğiniz, Sevr Antlaşması'nın ardından "Turkey is no more" diyen İngiltere Başbakanı Lloyd George, Ankara Hükümeti'nin isteğini kabul etmedi, birliklere savaş pozisyonuna geçme emrini verdi. Ancak Türk güçleri İngiliz direnişi ile karşılaşmadan tarafsız bölgeye girerek Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlemeye başladı.

19 Ekim tarihinde, Mustafa Kemal tarafından görevlendirilen Refet Paşa, TBMM Muhafız Grubu'ndan 100 kişilik bir kuvvetle, ardından da "İstanbul Komutanı" sıfatıyla Selahattin Adil Paşa, 81. Alay ile İstanbul'a geldi. İşgal hemen sonlandırılmadı. Mütareke, işgal kuvvetlerinin, barış antlaşmasının imzalanmasından hemen sonra İstanbul'u boşaltacağı bildirilmişti.

İtilaf kuvvetleri Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.

24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.

1923 yılında bugün, Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal resmen sonlandırıldı.

O günden itibaren her yıl 6 Ekim İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı. Bir süre de böyle devam etti. Dediğim gibi, benim gençliğimde de kutlanırdı. Hatta Twitter'da da TT olduğu günleri hatırlıyorum.

Bugün olmadı.

Hayırdır, sosyal medya kullanıcıları olarak duyarsızlaşmaya mı başladık biraz?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.