Neden Terleriz? Ter Kokusunu Nasıl Önleriz?

Özge Kaya 28.04.2016

Tıklım tıklım toplu taşıma araçlarında ayakta durmaya çalışırken burnumuza dolan ve hayata küsmemize neden olan o kokuyu biliyorsunuz. Bu suça ortak olmayın.

Havalar ısınırken ter ve ter kokusuyla ilgili endişelerimiz de artmaya başladı. Özellikle kalabalık ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ter kokusu rahatsız hissetmemize neden olabiliyor. Peki, terden kaynaklı bu kötü kokuların önüne nasıl geçeriz?


Terlemek, sağlıklı bir bünyenin ihtiyacı olan, vücut ısısını sabit tutmaya ve toksinlerin vücuttan atılmasına yarayan bir durum. Farkında olmasak da günde yaklaşık 1 litre terleriz. Bu miktar sıcak havalarda ve egzersiz yaptığımız günlerde daha da artar. Ayrıca, heyecan, stres gibi duygular da terlemeyi tetikleyebilir.

Terlemeyi yok etmek mümkün değil, zaten sağlıklı da değil. Çünkü vücutta kötü kokuya aslında terin kendisi değil, terleme nedeniyle nemlenen koltukaltı gibi bölgelerde artan bakteriler neden olur. Bu yüzden, kötü kokuyu önlemenin yolu bu bakterileri yok etmekten geçer.


Her gün duş alın.

Kötü kokuya yol açan şeyin bakteriler olduğunu belirttik. Dolayısıyla ter kokusuna karşı en etkili çözüm sık sık duş almak ve pH değeri uygun bir sabun ya da duş jeli kullanmak olacaktır.


Giysilerinizin temiz ve kuru olmasına özen gösterin.

Bakteriler sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı çoğalırlar. Tam olarak kurumamış kıyafetlerin kötü kokular yaymasının nedeni budur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kıyafetlerinizin tamamen kuru ve temiz olduğundan emin olun. 2 gün üst üste giyilmiş bir tişört temiz gibi gözükse de kötü kokuları tetikleyecektir. Gardırobunuzu sık sık havalandırmayı da ihmal etmeyin.


Pamuklu giysileri tercih edin.

Sentetik içerikli kumaşlar terlemeyi artıracaktır. Rahat ve hava alan pamuklu giysiler ise teri emerek kötü kokuları engeller.


Baharatlı ve yağlı ağır gıdalardan uzak durun.

Yedikleriniz de vücuttan yayılan kötü kokuları tetikleyebilir. Aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar yerine sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın.


Deodorant kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Deodorantlar bakterileri kontrol altına alarak kötü kokuları engellemekte oldukça etkilidir. Ancak, düzenli olarak deodorant kullanmak kadar doğru şekilde kullanmak da önemlidir. Terlemiş vücuda ya da doğrudan giysilerin üzerine deodorant sıkmak istenen sonucu vermez. Aksine, ter kokusuyla karışarak daha kötü kokulara neden olur. Deodorantı temizken ve doğrudan cilt üzerinde kullanmak gerekir.


Özge KayaBUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.