Neden Şeker Tüketmemeliyiz?

Ali İhsan Kaya 22.08.2016

Tatlı yiyerek mutlu olan insanlar arasındaysanız, içeriğimizi daha dikkatli okumalısınız.

Yolda, sokakta karşılaştığımız insanlar arasında kilo problemi hızla artıyor. Bunun birincil sebebi aslında yağlı yiyecekler değil. Bu kilo artışının ana sebebi olarak şeker gösteriliyor. Üstelik şekerin tek olumsuz özelliği kilo aldırması da değil. Vücudumuzdaki diğer birçok organı da olumsuz etkiliyor. İşte detaylar…

Neden Şeker Tüketmemeliyiz?

Göz Düşmanı Şeker

Gereğinden fazla şeker tüketimi kan şekerinin çok yüksek seyretmesine neden olabiliyor. Bu da diyabet hastalığının en büyük nedenlerinden biri. 20-65 yaş arasında maruz kalınan görme bozukluğu ve körlüklerin en büyük sebeplerinden biri de diyabet. Gözlerin sağlıklı kalabilmesi için kan şekerinin düzenli olması önemli.

Neden Şeker Tüketmemeliyiz?

Konsantrasyonu Bozuyor

Kan şekerinin çok hızlı ve fazlaca yükselmesi bireylerde konsantrasyon bozukluğu, hafıza kapasitesi düşüklüğü ve öğrenme güçlüğüne yol açabiliyor. Kandaki yüksek şeker hücre içi ile dışı arasındaki geçişleri bozarak yıpranmayı artırıyor. Benzer şekilde kan şekeri düşüklüğünde de beyin gereğinden hızlı tepkiler verebiliyor. Bu nedenle sağlıklı karbonhidratlar ile kan şekeri dengeli bir şekilde yönetilmeli.

Neden Şeker Tüketmemeliyiz?

Uzun Süreçte Mutsuzlaştırıyor

Evet, yanlış duymadınız. Tatlı tüketerek mutlu olmak oldukça kısa süren bir durum. Krize girenler tatlı yediklerinde kendilerini rahatlamış hissetseler de uzun vadede sonuçları oldukça mutsuz edici olabiliyor. Çünkü bağımlılık yaratan tatlı, tüketilmediğinde mutsuzluk kaynağına dönüşüyor. En ufak bir can sıkıntısında tatlı yeme hastalığı bir süre sonra daha fazla tatlı tüketme ve kilo olarak size geri dönüyor. Kilolardan rahatsız olup kilo verme sürecine girdiğinizde, daha önce yediğiniz tatlılar sizi oldukça zorluyor. Yemeyin azizim!

Şeker tüketmek denilince akla sadece abur cuburlar ve içeceklere karıştırılan şekerler gelmemeli. Yediğimiz bütün besinler glikoza çevrilerek kullanılıyor. Bu nedenle beyaz undan yapılan bütün gıdalar, beyaz pirinç, beyaz makarna ve patates gibi karbonhidrat kaynakları da kan şekerini hızla yükseltiyor. Bu besinleri tüketirken de çok dikkatli davranılmalı, sindirimi daha yavaş olan kepekli ve lifli ürünler tercih edilmelidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.