Neden Laktozsuz Süt?

Ali İhsan Kaya 22.07.2016

Süt içtikten sonra rahatsızlık hisseden insanlar laktozsuz sütün değerini biliyorlar. Peki neden laktozsuz süt tüketmeliyiz? Cevabı bütün süt severlere gelsin.

Dünyada var olan en değerli besinlerin sıralaması yapılsa, süt tartışmasız ilk onda yerini alır. İnsanlık 5000 yıldan uzun bir süredir süt tüketiyor. Sütün besin değerlerinin farkında olmayan yok. Sizler de hayatınızın bir döneminde süt zararlı mı yararlı mı tartışmasını duymuşsunuzdur. Süt içtikten sonra bazı bünyelerde meydana gelen ishal, şişkinlik ve gaz gibi problemler de bilimsel olarak açıklandı ve çözümü bulundu: Laktozsuz süt! Peki neden laktozsuz süt içmeliyiz? Buyrunuz cevabı…

Neden Laktozsuz Süt?

Sütün doğal yapısında laktoz adı verilen bir şeker bulunur ve bu şeker ince bağırsakta parçalanarak emilimi sağlanır. Bu parçalanmayı sağlayan laktaz enzimidir. Laktaz enzimi yetersiz olan insanlarda süt, ishal, şişkinlik ve gaz gibi sindirim problemleri yaratır. Laktaz enzimi yetersiz olan insanlardaki bu duruma laktoz intoleransı adı verilir.

Neden Laktozsuz Süt?

Laktaz enziminizin yeterliliğini ölçmek de oldukça basit. Laktoz içeren süt tüketiminden sonra vücudunuz size laktaz miktarınız hakkında fikir veriyor. Laktoz içeren süt tükettikten 1-2 saat sonra mide bulantısı, gaz, ishal veya şişkinlik gibi sindirim şikayetiniz oluyorsa, sizin laktaz seviyesiniz yetersiz demektir.

Neden Laktozsuz Süt?

Laktoz intoleransı özellikle Akdeniz, Asya ve Afrika ülkelerinde sıkça görülen bir durum. Neyse ki laktoz intoleransı olan insanların sütten kaçınmalarına gerek yok. Günümüzde laktozsuz süt bulmak artık çok kolay. Birçok marka laktozsuz süt üretimi yapmakta. Bu sütlerden gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Laktozsuz süte yapılan işlemi de anlatarak içinizi iyice rahatlatalım. Piyasada laktozsuz süt olarak satılan sütlere ekstradan yapılan tek işlem, laktaz enzimi katılması. Vücudunuzda doğal olarak bulunan bu enzimin süte katılması, ince bağırsaklarınızda yapılacak laktoz parçalanmasının paket içerisinde yapılması demek. Bu işlem, laktaz enziminiz yetersiz dahi olsa rahatsızlık duymadan süt içebilmenize olanak sağlıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.