Neden Her Gün Peynir Tüketmelisiniz?

Ali İhsan Kaya 31.05.2016

Kahvaltıdan mezelere, her türlü öğünümüzde çoğumuzun keyifle yediği peynir ve önemi bu yazıda.

İlk kez Orta Asya göçebe Türkler'inin yaptığı tahmin edilen peynir, beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahip. İçeriğinin de zengin ve kaliteli olması, dengeli beslenme için peyniri vazgeçilmez yapıyor. Genelde yağlı olduğu için kilo almaktan korkan kişiler peynir tüketmekten çekinse de her gün belli miktar tüketilmesinde fayda var.

Peynir kalsiyum, fosfor, folik asit, sodyum, potasyum, A, D ve E vitamini, B12 ve B6 gibi kaliteli vitamin ve minerallerin yanında, yüksek miktarda protein de bulunduruyor. Sütten mayalanmasına rağmen, süte oranla besin değerleri daha yüksek olan peynirin sadece Türkiye’de 200’den fazla çeşidi mevcut.

Her damak tadına göre farklı türlerde bulabileceğimizin peynirin yedi faydası:

- İçeriğinde maya da olduğu için sindirim sistemine yardımcıdır.

- Çürüksüz ve sağlam dişler için peynir mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

- Kanser riskini azaltan linoleik asit, sfingolipid ve konjuge gibi içeriği ile peynir, vücudun sağlıklı şekilde çalışmasına destek olur.

- Peynir, dengeli bir metabolizma için başlıca besin kaynaklarındandır. Kilo almak isteyenler için yağlı peynir çeşitleri önerilirken, kas kütlesini artırmak isteyenler için yağsız, yüksek protein içerikli peynirler önerilir.

- Zamanla özelliklerini yitirerek kırılgan ve güçsüz hale gelen kemiklerin sebep olduğu kemik hastalığı osteoporozun önüne geçmek için peynir eşsiz bir besindir. Peynirler hem bu hastalığın tedavisinde yardımcıdır hem de hastalığa yakalanmayı önler.

- Peynirin içeriğindeki sodyum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken, içeriğindeki B vitamini ile de kan basıncını azaltarak tansiyon hastalığına karşı korur.

- Esnek, sağlıklı ve parlak bir cilt için gerekli B vitamini açısından zengin peynirler, cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir.


Ülkemizde en çok tüketilen beş peynir hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Tulum Peyniri


Koyun sütünden (Erzincan tulumu) ve inek sütünden (İzmir tulumu) yapılan çeşitleri mevcuttur. Yapımı 5 gün sürer ancak hazırlandıktan sonra hava almadan 120 gün boyunca bekletilmesi peynirin esas özelliğidir.

2. Ezine Peyniri


Çok lezzetli olan Ezine peyniri yapımında kullanılan süt belirli bir bölgeden sağlanır. Yapımında Ezine, Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinin doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen sütler kullanılır. Genellikle yüzde 40 oranında keçi sütü, yüzde 45-55 koyun sütü ve yüzde 15 inek sütü karıştırılarak hazırlanır.

3. Otlu Peynir


Genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde, 25 çeşit bitki kullanılarak yapılır. Bu bitkilerin başlıcaları yabani sarımsak, mendo, helis, siyabo, nane ve kekik gibi yabani otlardır. İlkbaharda dağlardan toplanan bitkiler, bir süre salamurada bekletilip peynire eklenir. Bu peynirin en güzel özelliği, içeriğindeki otların hazımsızlığa iyi gelmesidir.

4. Tel Peynir


Doğu Karadeniz yaylalarında beslenen ineklerin sütünden hazırlanan tel peynir, lif lif ayrılabilen, ıslatıldığında uzayan, az tuzlu bir peynir çeşididir. Daha çok yöresel lezzetler olan muhlama ve kuymak yapımında kullanılır.

5. Lor Peyniri


Peynir altı suyundan ya da kaynamış süte sirke veya limon ekleyip kestirilerek elde edilen, evde yapımı da kolay olan bu peynir, protein bakımından oldukça zengindir. İçinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Peynirin tek kötü özelliği, ömrünün çok kısa olmasıdır.


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.