Neden Daha Fazla Zerdeçal Tüketmelisiniz?

Olgu Alibeygil 03.09.2016

Zencefil ile aynı familyadan olan zerdeçal, Hint ve Çin tıbbının “ilaç” baharatları arasında başı çekiyor. Bilim de faydalarını ispatlamış.

Hint safranı da denen zerdeçal, akrabası zencefil gibi kök bir bitki ve sapsarı. Curcumin ismindeki aktif maddesi o kadar çok fayda taşıyor ki, dozunda ve sürekli tüketimi pek çok hastalığa karşı medikal ilaç kullanmanıza gerek bırakmayabilir. Hint ve Çin tıbbında uygulanan bitkisel ilaçlarda da bu baharatın yeri çok ayrı. Öyleyse, zerdeçalın ispatlanmış faydalarını sıralayalım.


İltihap giderici: Zerdeçalın aktif maddesi curcumin’in en bilinen özelliği bu. İltihap deyip geçmeyin, bugün kanser dahil pek çok hastalığın kökeninde aşırı iltihaplanma yatıyor.

Antioksidan: DNA yapısını bozup hastalıklara yol açan toksinlere karşı zerdeçal birebir. Serbest radikallere bağlanarak bedenden atılmasına yardımcı oluyor.

Anti-depresan: Depresyon ve alzheimer gibi rahatsızlıkların hormonal kökenleri olduğu artık biliniyor. BDNF denilen beyin hormonunu düzenleyen zerdeçal yeni nöron üretimini sağlayarak beyni değişik hastalıklara karşı koruyor.


Kalp koruyucu: Kalp iç zarını koruyarak kalbi güçlendiren zerdeçal kulanımının kalp krizi riskini %65 oranında azalttığı ortaya çıkmış. İltihap giderici ve antioksidan özellikleri de kalp için faydalı.

Kanser önleyici: Kanser hastalarında da tümörleri küçülttüğünü savunan uzmanlar hem bu illeti önlemek hem de iyişeltirmek için zerdeçal kullanımını öneriyorlar. 30 gün boyunca günde 4 gr zerdeçal tüketen kanser hastalarında %40 oranında tümör küçülmesi gözlenmiş.

Romatizma: Eklem iltihaplanmalarını azaltan zerdeçal romatizmayı önlemekle kalmayıp iyileşmeyi de sağlıyor.

Diyabet: Zerdeçalın etken maddesi curcumin’in Tip 2 diyabet, insülin direnci ve hiperglisemi hastalıklarında medikal ilaçlardan daha etkili olduğu savunuluyor. Yan etkilerinin çok daha az olduğu ise tartışılmaz...


Peki zerdeçalı nasıl kullanabiliriz? Sabahları limonlu suya bir tutam katıp içebilirsiniz. Direkt çayını yapabilir veya değişik çaylara, smoothie'lerinize ekleyebilirsiniz. Tuz yerine kullanabilir, bütün yemeklere katabilir, mesela karabiber kullandığınız her yemeği tatlandırabilirsiniz. Biraz hindistan cevizi yağı, karabiber ve tarçınla karıştırıp macun haline getirerek tatlılarda bile kullanabilirsiniz.

Fazla kullanımı ise kan şekerini düşürme, kanı fazla sulandırma (kanama riski), demir emiliminde azalma (bu nedenle hamilelerde önerilmiyor), reflü gibi yan etkiler gösterebilir. Dozunda kullanmakta fayda var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.