Neden Çılgınca Makyaj Youtuber'larını İzliyoruz?

Jeffree Star’ın highlighter’ı kadar parlak bir dünya...

Birçoğumuz ofiste iş arasında, eve giderken metrobüste, akşam tek gözle diziye bakıp diğeriyle telefonu kurcalarken, gece UYUMAMAK için yatağa girdiğimizde farkında olmadan Michelle Phan’ın tek seferde hoop diye çektiği eye liner’ı adeta orgazmik bir ilgiyle izliyoruz. Ya da, dur bakayım bugün nasıl boyanmış bizimki, diyerek Nikkietutorials’ın domates gibi yüzünü birkaç dakika içinde adeta bir sanat eserine çevirivermesine kayıtsız kalamıyoruz.

Aralarında Jeffree Star, Patrick Star, Henry Vasquez, Manny Guiterrez, Promise Tamang gibi isimlerin bulunduğu bu Youtuber’lar milyonlarca takipçiye sahip. Yükledikleri her içerik dakikalar içinde tıklanma rekorları kırıyor. Çoğunluğu eğitimli ya da bir şekilde bir markanın kozmetik mağazasında makyöz olarak çalışmış tipler. Bir kısmı ise tamamen kendi kendilerine makyaj yapmayı öğrenmişler ve ciddi anlamda HARİKALAR YARATIYORLAR. Benim favorim olan Jeffree Star her videoda küllerinden doğan, kamera karşısına geçtiğinde veremli Voldemort gibi gözükürken video sonunda gökten inmiş bir nur tanesine dönmeyi başaran bir adam mesela. İzleyenlerin hayatına contouring, highlight, baking gibi makyaja dair teknik bilgileri sokan, günlük hayatlarında da tıpkı çektikleri videolardaki gibi bir makyajla takıldıklarını ve buna bayıldıklarını söyleyen bu tipler, birbirleri arasında da komşuculuk oynuyor, birbirine konuk oluyor, birbirlerine “challange” filan verip karşılıklı meydan okumadan ziyade “TÜM MAKYAJI RUJLA YAPMA GÖREVİNİ BANA VEREN BİRİCİK MANNY’ME MAHÇUP OLMAM, ONUN KADAR İYİ YAPARIM İNŞ ^.^” şeklinde destek oluyorlar. İzleyende adeta bir peri masalı dünyası izlenimi yaratan içeriklere imza atan bu tipler o kadar popüler ki, kimisinin kendi ismiyle çıkarttığı kozmetik markaları falan var artık. Çıkarttıkları ürünler online satışa girdiği an tükeniyor, insanlar ürün tanıtımlarında bir imza için birbirlerini eziyorlar. Kısacası çok para kazanan insanlar bunlar bir yandan da.

Benim derdim esasen bu insanların ne kadar kazandığı ya da “Allah Allah ya nasıl yapmışlar bu kadar takipçiyi baaaa” değil. Benim derdim bu insanların yaptığı işin neden bu kadar çok izlendiği, ilgi uyandırdığı...

İnsanoğlu var olduğundan beri güzelliğe, estetiğe düşkün olmuştur, sanat belki de bu düşkünlük nedeniyle doğmuştur. Çirkin olan, toplumsal kabullere göre güzel sayılmayan her kişi ve şey hunharca kenara itilmiştir. Ancak zaman içinde, özellikle farklı ırkların bedensel özellikleri toplumsal normlar içinde kabul görmeye devam ettikçe, eksik, çirkin ya da defolu kavramı da şekil değiştirmeye başladı. Çok da iyi oldu. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar “Abi güzel de neye göre, kime göre güzel? Salak salak genellemeler yapmayalım Allah adı veriyorum” algısına ulaşmaya yavaş yavaş başladı. İnsanlar derilerinin renklerini, toplum içinde ve toplumlar arası alanlarda kusur olarak görülebilecek özelliklerini, kilolarını vs. çirkin algılanmaktan korkmadan, onları severek ve hatta süsleyerek herkesle paylaşmaya başladılar. Herkes kendini nasıl ve ne şekilde, kendisine göre “güzel” hissediyorsa o şekilde takılmaya başladı. Ve bu insaniyet adına inanılmaz parlak bir yol açtı herkesin önüne.

Ee bu algı değişiminin oturup kendine ruj süren bir adamı (evet adamı, bir erkek bireyi) saatlerce izlemekle ne ilgisi var peki? Her zaman gerçek güzellik olarak kabul gören şey makyajsızlık, duruluk, sadelik, kişinin hali hazırda sahip olduklarına müdahale etmeden güzel olarak algılanmasıydı. “Ay ne güzelliği ayol, bi' allık sürdüm çıkıverdim” cümlesini kurabilmenin hayalini kaç akneli genç kız kurdu Allah bilir. Hah işte. Bu Youtuber arkadaşlarımız da bu tabuyu yıkmak adına aslında önemli bir görev üstlenmişler. İnsanın canı makyaj güzeli olmak istiyorsa karışmayın, “badana mı yaptırdın surata” diye hakaret etmeyin, bırakınız olsunlar diyorlar. Özetle dedikleri şey şu: Kendin için makyaj yap. Kendini beğenmek için boyan. Makyaj dünyanın en güçlü silahlarından biri. Makyajla yapamayacağın şey yok! O halde kaşının şeklini mi beğenmiyorsun? Yeniden çiz onu. Dudakların çok mu ince? Bak Kylie Jenner’a, haydi onun gibi şişir dudaklarını. Kime ne?

Aramızda bu videoları izleyip günlük hayatında uygulayan çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum. Sabahın köründe melek (?!) gibi uyanıp da ağzına zeytinli açma tıkarken “Ay dur skin frostumu düzgün süreyim” diyen olacağını sanmıyorum. Ama yine de oturup izliyoruz bu videoları. Hepimiz içten içe insan yüzünün nasıl şekillendirilebileceğini, sahip olduğumuz yüzü, kimliğimizi nasıl çeşitlendirebileceğimizi ve en önemlisi bu hakka gerçekten sahip olduğumuzu kabul etmeyi çok istiyoruz çünkü. Düşünsenize, iki fırça darbesi ve BAM, karga burnunuz kalkmış gitmiş, düşük kaşlarınız havalarda uçuyor. Nasıl bir rahatlamadır bu ya rab!

Henüz aranızda bahsettiğim isimlerin videolarını izlememiş olanlarınız varsa, beni daha iyi anlayabilmeniz için mutlaka Youtube'da bir gezinti yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hepimiz ayrı ayrı çok güzeliz. Bedenimiz ve yüzümüzle ne yapacağımız da sadece bizi ilgilendirir.

:’)

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.