Ne İyi Grubumuzdun Sen Kargo

Sercan Sarıkaya 09.10.2016

90’lı yıllara damgasını vuran Kargo, aynı başarıyı 2000’li yıllarda gösteremedi.

Ne İyi Grubumuzdun Sen Kargo

Kuruluş ve Tekrar Kuruluş

90’lı yılların başında Selim Öztürk ve Mehmet Şenol Şişli öncülüğünde kurulan Kargo, ilk albümünü 1993 yılında çıkarsa da asıl çıkışını 1996 yılında yaptı. ‘Sil Baştan’ adlı ilk albümde vokalde Deniz Aytekin vardı. Bu albüm, güzel bir albüm olmasına rağmen pop müzik furyasının kurbanı olmuştur. 1996 yılına gelindiğinde ise grupta yol ayrımı yaşanmış ve bir tek Selim Öztürk ile Mehmet Şenol Şişli kalmıştır (bundan sonra kendisinden MŞŞ diye bahsedeceğim). Bu ayrılığın ardından, ikili, gruba Serkan Çeliköz, Koray Candemir ve Burak Karataş gibi isimleri ekleyerek resmen Voltran’ı oluşturur.

Nihayet Patlama

1996 yılı Türk Rock tarihi için en önemli yıllardan. Bu yıl; Mor ve Ötesi, Şebnem Ferah ve Teoman gibi birçok isim ve grup ilk albümlerini piyasaya sürdü. Yeni ekibiyle vakit kaybetmeden albüm hazırlığına başlayan Kargo, rock tarihimizin en iyi albümlerinden birine imza atarak ‘Yarına Ne Kaldı?’yı çıkardı. ‘Yüzleşme’ ve ‘Son Defa’ gibi dillere dolanan şarkılar dışında, ‘Yıldızlar Ellerinde’ gibi muhteşem şarkılar da yer aldı, bu albümde. Coşturan girişiyle ‘Adımı Çağır’ da albümün beğenilen şarkıları arasındaydı. Ayrıca Edip Cansever’in ‘Gözleri’ adlı şiiri de Selim Öztürk bestesiyle çok güzel bir şarkı oldu. Ve ‘Söyleyecek Sözüm Yok’ ile mükemmel bir sözsüz kapanış yapmışlardı.

‘Sevmek Zor’ Efsanesi

Bir önceki paragrafta “rock tarihimizin en iyi albümlerinden biri” demiştim, ‘Yarına Ne Kaldı?’ için. O dediğimi unutun. Türkiye rock tarihinde kilometre taşı sayılabilecek albüm; ‘Sevmek Zor’dur. Bu albümde bütün şarkı sözleri MŞŞ’ye aittir. Bu albümü diğerlerinden ayrı bir yere koymak için ‘Bad’lik Amiri’ adlı acayip şeyi dinlemek yeterli. Bad’lik Amiri deyimini, Kaybedenler Kulübü adlı radyo efsanesinden biliyoruz. Zaten MŞŞ ile Mete Avunduk ve Kaan Çaydamlı arasında bir etkileşim var. Bad’lik Amiri de bir şarkı değil, bir şiir değil, bir radyo tiyatrosu değil. Bunların harika bir şekilde harmanlanmış hali. O kadar çok aforizma var ki içinde, birini seçmek zor. Yine de bir tanesi yer alsın burada: Gece; inanılmayan bir dinin, ebedi misyoneridir bekleyenin gövdesi içinde. Sen Her Zaman, Şairin Elinde, Çünkü Çok Zor, Ayrı Ayrı gibi birçok harika şarkı daha, yine bu albümde yer alır. Serkan Çeliköz’ün sözsüz bestesi ‘Sevmek Zor’ da çok dinlenesi bir şarkıdır.

Ne İyi Grubumuzdun Sen Kargo

Yalnızlık Mevsimi

Bu albüm için bir tanımlama yapmak güç. Ne desem az. Albümde baştan sona depresif bir hava vardır. Zaten ‘Tanrıya Dua Et’ şarkısında “yaşam kısa bir cümle, ölüm de üç noktası…” diyerek durumu tarif etmiştir, MŞŞ. Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama bu albümün de bütün sözleri MŞŞ’ye ait. Albüm sözsüz olan ‘Azizlerin Yalnızlığı’ şarkısıyla başlar. Şarkı sözsüz ama burada 'Koray Candemir tarihinin' en iyi vokallerinden biri var. ‘Marilyn Monroe’ şarkısı dışında, bu albümdeki bütün şarkıları çok severim. Albüm çok iyi şarkılarla dolu olduğu için bazı şarkılar gölgede kalmıştır. Örneğin ‘Geçmek Süresi’ sözleri ve bestesiyle harika bir şarkıdır. Yalnızlar Çağı, Kaderin Dizaynı, Ruhlarda Hiçbir Sızı Yok yine muhteşem şarkılardır. Albüm, sözsüz ‘Azizlerin Yalnızlığına Geri Dönüş’ şarkısıyla biter. Sanki hiçbir ticari amaç güdülmemiştir, bu albümde. Tamamen iyi müzik yapmak için yola çıkılmış gibidir...

Kısmen MŞŞ’siz Albüm

MŞŞ’nin askere gitmesi ve ‘Yalnızlık Mevsimi’ gibi harika bir albümün popülerlik getirmemesi Kargo’yu biraz yumuşattı. 2000 yılında çıkan ‘Sen Bir Meleksin’ albümünde sadece 3 MŞŞ şarkısı vardı. 1993 yılında çıkan Koray’sız albümde yer alan ‘Yanımda Sen Olmayınca’ ve ‘Yıllar Sonra’, 7 yıl sonra bu albümde Koran Candemir yorumuyla büyük kitlelere ulaştı. Kargo tarihinin en büyük hiti ‘Renklerin İçinde’ ise yine bu albümde yer aldı. Ayrılık Şarkısı, Farklı Rüyalar, Sen Bir Meleksin, Al Bu Şarkı Seni Olsun ve Tüm Benliğim ise albümün diğer güzel şarkılarından...

Beklenen Son

Ne yazık ki hiçbir şey, sevdiğimiz o güzel haliyle kalmıyor hayatta. Kargo da kalamadı. ‘Sen Bir Meleksin’ albümünden sonra yollar ayrılmaya başladı. Koray Candemir, 2001’de ‘Sade’ adında çok iyi bir albüm yaptı. Şimdilerde müzikal ve vokal anlamda olgunluk döneminde olsa da çıkardığı albümler ‘Sade’ kalitesinde olmadı. Selim Öztürk ve Serkan Çeliköz birçok şarkıcıya prodüktörlük yaparken, MŞŞ sıklıkla Kesmeşeker ile çalıştı. 2003 yılında grup MŞŞ olmadan tekrar bir araya geldi. 2004 yılında ‘Ateş ve Su’, 2005 yılında ‘Yıldızların Altında’ (cover) albümlerini çıkardılar. Bu dönemde grup ile MŞŞ arasında anlaşmazlık büyüdü ve konserlerde MŞŞ şarkılarını çalmamaya çalıştılar.

Yeni Kargo ve Yepyeni Kargo

2008 yılında Koray Candemir ve Serkan Çeliköz gruptan ayrılarak, birlikte bir albüm çıkardılar. MŞŞ de Kargo’ya geri döndü ve 2010 yılında Mirkelam & Kargo albümü çıktı. Albümdeki muhteşem ‘Yollar’ şarkısına (diğer şarkılar pek iyi değildi) klip çektiler. Sonra MŞŞ tekrar ayrıldı, gruba Ozan Anlaş solist olarak katıldı. Yeni Kargo 2013 yılında ‘Gelecekle Randevum Var’ albümünü çıkardı. 2015 yılında grubun 25. yılı şerefine MŞŞ geri döndü. Ozan Anlaş gruptan ayrıldı, onun yerine Haluk Babadoğan solist olarak gruba katıldı. Yepyeni Kargo, 2016 yılında ‘Değiştir Dünyayı’ adlı albümünü yayınladı. Ne yazık ki 2000 yılından sonra yayınlanan albümler, Kargo dinleyicisini tatmin etmediği gibi yeni kitlelere de ulaşamadı. 25. yılında eski Kargo’nun bir araya gelmesini bekledik ama olmadı. 30. yılda mı olur 40’ta mı bilmem ama onları yeniden bir arada görmek isteriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.