Ne İçtiğimizi Bilelim

Asaf Vodvil 10.09.2016

Hepimiz isimlerini biliyoruz. Peki ne olduklarını biliyor muyuz?

Alkollü içkiler konusunda ne içtiğini bilen insanlar değiliz. Ne votkanın nasıl yapıldığına dair bir fikrimiz var, ne de cinin ham maddesinden haberimiz var. Oysa alkollü içkilerin tamamı bir şekilde kardeştir ve birbirlerine bağımlıdırlar diyerek konuya girelim…


Binlerce alkollü içki olsa da 2 tip hammadde kökeni vardır, meyve ve tahıl. Meyve kökeninde en çok kullanılanı üzüm, tahıl kökeninde kullanılanı ise arpadır. Lakin bu hammaddelerin kullanım yoğunluğunu asıl belirleyen durum, coğrafya ve iklimdir. Pirinç daha çok yetişiyorsa pirincin, şeker kamışı daha çok yetişiyorsa şeker kamışının hammadde olarak karşımıza çıkması normaldir.

Hammadde dışında bilmemiz gereken bir başka konu ise yapılış yöntemleridir. Alkollü içkiler 2 yöntemle yapılırlar: Fermantasyon (mayalanma) ve distilasyon (damıtma). Fermantasyon, mayaların hammaddenin içindeki şekeri yiyerek alkol ve karbondiokside çevirme prosesidir. Distilasyon, alkollü bir sıvının içindeki alkolü, sıcaklık yardımıyla önce buharlaştırıp, sonra tekrar sıvı hale getirerek ayırma prosesidir. Yani distilasyon ancak fermantasyon sonrası uygulanabilir, keza fermantasyon olmadan alkol ortaya çıkmaz. Distilasyon alkol üretme değil, var olan alkolü sıvının kendisinden ayırarak yapılan saflaştırma işlemidir.


Şimdi başa dönelim, ne içiyoruz biz?

İki temel içkimiz var hammadde bakımından birbirlerinden ayrılan, bira ve şarap. İkisi de fermente içkiler, yani fermantasyon sonucu elde edilen içkilerdir.

Bira: Basitçe tahıl çorbasının fermantasyona uğraması sonucu bir alkollü içkiye dönüşmesidir.

Şarap: Basitçe üzüm suyunun fermantasyona uğraması sonucu bir alkollü içkiye dönüşmesidir.

Fermantasyon nasıl oluşur? Şimdiler için söylemesi kolay, mayaları geliştirebiliyor, otomatik dev makinelerde prosese rahatlıkla yön verebiliyor endüstri. Lakin 12 bin yıl önce ortaya çıkan bira, 6 - 7 bin yıl önce ortaya çıkan şarap için tesadüf demek mümkün, doğadaki yabani mayaların mucizesi.

Peki, bira ve şarabı distilasyona tâbi tutarsak ne olur?

Bira votkaya, şarap ise anasonsuz rakıya dönüşür.

Votka: Fermente edilmiş tahılın damıtılmasıyla ortaya çıkan yüksek alkollü bir içecektir. Tahıl yerine üzüm yazarsanız buna o vakit rakı denir, lakin anasonsuz. Anason aroma vermek için sonradan eklenir rakıya.


Peki ben votka ve anasonsuz rakıyı meşe fıçılarına koyup bir kaç sene bekletirsem ne olur?

Votka viskiye, rakı ise brendiye dönüşür.

Viski: Fermente edilmiş tahılın damıtılması sonrası en az 3 yıl meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle ortaya çıkan yüksek alkollü bir içecektir. Tahıl yerine üzüm yazarsanız, buna o vakit brendi denir.

Bunlar dışında bir de kulağımıza çalınan cin var, tekila var, rom var, likör var… Bunların olayı ne?

Yukarıda bahsettiğim coğrafya ve iklim etkisi tekila ve romda kendini fazlasıyla gösteriyor. Orta Amerika’da çıkan tekila, hammaddesi agave bitkisi olan bir içki. Orta Amerika’da agave varmış, onlar da bizim burada üzüm ve tahıla uyguladığımız işlemleri agaveye uygulamışlar. Önce fermantasyon, sonra distilasyon, sonuç tekila. Agave bitkisinin yerine şeker kamışı yazsaydım da o vakit bu içkiye rom diyecektik.


Cin ise, Hollanda’da, onların diliyle genever (adı da burada gelir) olarak tanımlanın ardıç bitkisinin meyvelerinin distile edilmiş alkole aroma amaçlı eklenmesiyle ortaya çıkmış bir içkidir. İlaç niyetiyle ortaya çıkarılmak istenen bu içkide ardıç meyvesi dışında, pelinotu, melekotu, turunçgil, anason, meyankökü, rezene, kişniş gibi bitkiler de kullanılır.

Artık alkollü içki endüstrisi geliştiğinden her sene yeni ürünlerle karşılaşmak normalleşti. Bu yazıyı vermutu, likörleri, absenti anlatarak uzatmak istemedim bu nedenle. Keza bu çeşitliliğin bir sonu olmadığı gibi, yapılışında sonsuz seçenek de yok. Ne olursa olsun, iki yöntem ve iki hammadde tipinin temel olacağı muhakkak. Bunlar dışında fıçıda bekletmek, bitki ile aromalandırmak, meyve ile tatlandırmak, şeker ile tatlılaştırmak gibi yöntemler uygulanabiliyor.

Ne içtiğinizi bilirseniz, ne sevdiğinizi de bilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.