Nasıl İyi Bir Yalancı Olunur?

İrem Çamarası 06.10.2016

Tabii ki size kötü örnek olacak değiliz, sadece 'ya gerekirse' diye ipuçlarını veriyoruz. Siz yine de yalan söylemeyin ama bunlar da kulağınıza küpe olsun.

Hepimiz bazen ufak, küçücük yalanlar söylemek zorunda kalıyoruz. Bazılarımızın yüzü kızarırken bazılarımız gerçeği bildiğimiz halde bizi inandırabiliyorlar… Hatta bir kısım insanlar için “nasıl bu kadar inandırıcı oynayabiliyor?” diye kendi kendimize sorduğumuz zamanlar da olmuyor değil. İşte bu sorunuzun cevabını, okuyacağınız satırlarda bulacaksınız.

Önce kendiniz inanmalısınız

Yalanınıza başkasını inandırmadan önce kendinizi inandırmalısınız. Yalan söyleyeceğiniz olayı gerçekten yaşadığınızı düşünerek işe başlayabilirsiniz. Böylelikle gerçekten yaşamış olduğunuz bir olayı nasıl anlatacaksanız, yalanınızı da öyle anlatıp arada tutarsızlıklar yapmamış olacaksınız. Eğer kurgu olarak çalışırsanız en ufak bir soruda yalanınız ortaya çıkabilir fakat gerçekten yaşadığınız bir olayda herhangi bir soru sizi tuzağa düşüremeyecektir…

Kendinize güvenmelisiniz

En ufak bir kekeleme ya da ses alçaltma sizi ele verecektir. Fakat kendine güvenli bir şekilde konuşan bir insanı kimse sorgulamaya cesaret edemeyecektir. Yüz ifadeleriniz doğal bir görüntüde olmalı, acemi yalancılar gibi saçlarınızla oynamamalı ya da dizlerinizi hareket ettirmemelisiniz. Konuşma içinde çok fazla detay vermekten kaçınmalı, sözcüklerinizi tartarak konuşmalısınız. Unutmayın, sizin de en etkilendiğiniz konuşmalar öz güveni tam insanlar tarafından yapılan konuşmalar olmuştur. Bunun nedeni, kendine güvenen insanın hem hareketleri ile hem de ses tonu ve mimikleri ile özgüvenini size hissettirmesidir.

Doğrudan fazla sapmamalısınız

Acemi yalancıların yaptığı en büyük hatalardan biri de sil baştan hikaye oluşturmalarıdır. Tamamen farklı bir hikaye yazmak, her detayı düşünemeyeceğinizden oldukça yanlış bir seçenek olacaktır. Eğer inandırıcı olmak ve soru işareti bırakmamak istiyorsanız, doğrudan fazla sapmamalı, gerçek bir olayı kendinize göre çevirmelisiniz. Böylece düşünmeniz gereken detaylar azalacak, sorgulandığınızda gösterebileceğiniz kanıtlar fazla olacaktır.

Hızlı düşünmelisiniz

İyi bir yalan söylemek için en önemli nokta hazır cevap olmaktır. Karşılaştığınız sorular karşısında ya da konuyu anlatırken sürekli duraksamanız, “hmm, ya, şey…” gibi kelimeler kullanmanız inandırıcılığınızı azaltacaktır. Fakat hem sorulara hazır cevap bir şekilde yanıtlar vermeniz hem de hiçbir şekilde duraksamamanız karşınızdaki insanın size inanmasını sağlayacaktır.

İyi yalan söylemenin daha birçok yolunu araştırmalar yaparak bulabilirsiniz. Fakat size yukarıda belirttiğimiz yollar denenmiş, test edilmiş ve onaylanmıştır. Birkaç çalışma ile siz de kendinizden harika bir oyuncu yaratabilir, insanların üzerinde inandırıcılığınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca yalanlarınızı söylerken inandırıcı olmanızda beden dilinizin de büyük rolü olduğunu unutmamalısınız. Bunun için beden dili konusunda araştırma yapabilir, inandırıcılığınızı daha da artırabilirsiniz.

Tabii ki kamu spotumuzu verip yalanın kötü bir şey olduğunu tekrar hatırlatmadan geçemeyeceğiz…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.