Narsisizm Nedir?

İrem Çamarası 24.09.2016

Her özgüveni yüksek insan için narsist diyebilir miyiz?

Mitolojik kahramanımız Narcissus bir gün gölde su içerken kendi yansımasına aşık olur ve bununla beraber “Narsisizm” akımı başlar. Zamanla psikolojide kullanılmaya başlanan “narsist” ve “narsistik” terimleri günlük kullanıma, psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un 1914’te “Narsisizm Üzerine: Bir Giriş” adlı bir makaleyi yazmasından sonra girdi.

Narsisizm Nedir?

Narsisizm nedir?

Narsisizm, kişinin kendinden başka kimseyi düşünmemesi, kendini her insandan daha üstün görmesi ve kısaca küçük, hatta büyük dağları bile kendisinin yarattığına inanmasıdır. Fakat narsistler için gerçek daha farklıdır çünkü sizin böyle düşünmenizi sağlarken, onlar kendi içlerinde özgüven eksikliği yaşamaktadırlar. Kendilerini değerli hissetmek için başkalarının gözünde önemli olma yolunda uğraş verirler.

Aslında her insan bir tutam narsist olabilir. “Faydalı ego” olarak bilinen bir terim ile insanın kendini sevmesi iyi bir şey iken, narsist insanlar bunu abarttıkları ve çevrelerine yıkıcı zararlar verdikleri için narsisizm çok da iyi bir şey olarak bilinmemektedir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Olan İnsanlar Nasıl Anlaşılır?

Narsist insanlar, olaylara geniş açıdan bakamayıp bütün olaylar için abartılı bir dil kullanırken, bir sorun karşısında empati kuramayıp her zaman kendilerini haklı görürler. Bir otorite altına girmek onlara göre olmadığı gibi, tek başlarına hayatlarını idame ettiremediklerinden, her zaman birilerini kullanmaya ve onlardan faydalanmaya çalışmaktadırlar. Siz bir derdinizi anlatmaya çalışırken onun bütün sorunu kendisi olacak ve muhabbetiniz hep onun üzerinde dönecektir. Narsist insanlar başkalarına yardım etmekten hoşlanmadıkları gibi, başkalarının sorunlarını dinleme zahmetine bile girmeyi çok görmektedirler. Onlar için aşk bile kendilerinin beğenilmesi için vardır. Bu yüzden uzun ilişkiler kurmaları ya da sağlıklı bir evlilik yapmaları pek mümkün değildir.

Narsisizmin Tedavisi Nasıldır?

Narsist insanların tedavi edilme olasılığı biraz zor olmaktadır. Bunun nedeni, kişinin durumu kabul etmemesidir. İnsanlar için hayatı zorlaştırdıklarının ya da çok fazla özgüvenli olduklarının farkında olmazlar. Onların bir yardım almaya ikna olmaları için, hayatlarında yaralayıcı bir şey yaşamaları gerekmektedir. Kendilerini değersiz hissettikleri bir durum yaşadıklarında yardım almaya açık olacaklardır. Bu durumlar dışında yardım görmeyi kabul etmeleri pek olası değildir.

Narsist insanlarla aynı ortamda bulunmak zorunda kaldığınızda sakinliğinizi korumalı ve o kişiyle inatlaşmamalısınız. Çünkü inatlaştığınız insan, karşısındaki ile empati kuramayacak, kin ve nefret duyguları yüksek olduğundan sizi kırmaktan çekinmeyecektir. Eğer sık sık bu kişilerle aynı ortamda olmanız gerekiyorsa, narsisizm hakkında daha iyi bilgi toplamanızı ve buna göre davranmanızı tavsiye ederiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.