Nano Teknolojiyle Hücre Boyutunda Cerrahi

Bihter Kartheuser 14.07.2016

Biyomedikal teknoloji, nano malzemeyle sınırları zorlamaya devam ediyor!

Avustralya Monash Üniversitesi’den bir grup araştırmacı, kan dolaşım sistemine girebilecek kadar küçük robotların ameliyat gerçekleştireceği günleri görmemize az kaldığını gösteren bir araştırma gerçekleştirdi. Dr. Zhe Liu yönetimindeki mühendis ekip, araştırmalarında etkili şekil hafızası malzemesi olarak grafen oksit (bir atom kalınlığında) üzerine odaklanmışlar.

Grafen, mucizevi özellikleri sayesinde bilim ve endüstri camiasının ilgisini üzerine çeken bir malzeme. Enerji, tıp ve biyomedikal robot teknolojisinde potansiyel malzeme olarak görülüyor. Şimdiye kadar şekil hafızası etkileri 10 nm’den daha geniş malzemeler için gözlemlenebilmişken; grafen oksit ise yaklaşık 1 nm kalınlığında. Diğer şekil hafızası malzemelerinden farklı olarak Monash Üniversitesi, belli formlardaki grafen oksidi elektrik alana maruz bıraktıklarında neredeyse anında şekil değişikliklerinin olduğunu ve orijinal şekline dönene kadar yeni formu sürdürdüğünü görmüşler.

Nano Teknolojiyle Hücre Boyutunda Cerrahi

Phys.org’un haberine göre, araştırmanın yazarlarından Zhenyue Chang, şekil hafızası değişimi etkisinin bir “atomik anahtar”ın süper hızlı tepki yaratmasıyla gerçekleştiğini söylüyor. Grafen oksit yüksek hızlı olmasının yanı sıra müthiş hafif, gerilim oranı yoğunluğu yüksek, son derece stabil ve diğer şekil hafızası alaşımları yüzde dörde kadar ebat değiştirebilirken, grafen yüzde 15 oranında ebat değiştirebiliyor.

Dr. Liu, bu nano teknoloji sayesinde akıllı biyomedikal nano robotların canlı hücrelere girerek hücresel boyutta cerrahi müdahale gerçekleştirmesine bir adım daha yaklaşıldığını belirtiyor. Gelinen aşama ise, bilgisayar simülasyonuyla yaratılan bu bileşimin gerçeğe dönüştürülmesi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.