Naim Süleymanoğlu - "Cep Herkülü"

Serdar Demireren 14.08.2016

Türk spor tarihinin kaderini sil baştan değiştiren, kendinden sonra gelenlere örnek olan ve onları cesaretlendiren "Cep Herkülü"müz, Naim Süleymanoğlu.

Spor tarihimizde öyle anlar var ki, tüm ülkemizin bir araya geldiği, her kesimden her kişinin gururlandığı hatta sokaklara döküldüğü. Öyle anlar ve kişiler var ki, ardından gelen genç nesillere ve kişilere yol göstermiş, onlara başarı azmi, heyecanı sağlamış. Yakın tarihimizin en önemli sporcularından biri de Naim Süleymanoğlu. Hali hazırda devam eden olimpiyatların uzun tarihinde belki de bizleri en çok gururlandıran sporcumuz.

1967 yılında Bulgaristan’da yaşayan bir Türk ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Naim, 9 yaşında haltere başladı. O dönemde Bulgaristan’da devam eden baskıcı rejim sebebiyle Türk ismi kullanamayan Naim, Naum Shalamanov olarak tanınıyordu.

15 yaşında katıldığı Dünya Halter Şampiyonası'nı 2 altın madalya ile tamamlayan Naim, 16 yaşında bu kez rekor kırarak tekrar şampiyon oldu. Naim, bu rekoru ile birlikte halter tarihindeki en genç dünya rekortmeni unvanını da kazandı.

1984 Olimpiyatları öncesinde, bir önceki Moskova Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Kübalı halterci Daniel Nunez’den tam 30 kg fazla kaldıran Naim, o dönemde adına yarıştığı Bulgaristan’ın 1984 Los Angeles Olimpiyatları'nı boykot etmesi sebebiyle bu olimpiyatlarda yarışamadı. Eğer bu olimpiyatlarda yarışmış olsaydı, ilk olimpiyat altınını burada kazanması oldukça muhtemeldi. 1983-86 yılları arasında 63 rekor kırarak, çeşitli Avrupa ve dünya şampiyonlukları yaşayan Naim, yine 84, 85 ve 86 yıllarında yılın haltercisi seçildi.

1986 yılında Melbourne’de gerçekleştirilen Dünya Halter Şampiyonası sırasında Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınan Naim, ülkemize iltica ederek, ülkemiz adına yarışmak istediğini belirtti. Dönemin başbakanı Turgut Özal’ın da devreye girdiği bir diplomatik operasyon ile iltica talebi kabul edildi ve o dönemde “örtülü ödenekten” Bulgaristan’a verilen 1 milyon dolar karşılığında Türkiye adına yarışmasının önündeki tüm engeller kaldırıldı.

Naim Süleymanoğlu -

1988 Olimpiyat Oyunları'nda, artık her şey yeniden başlıyordu. Hem Türk halter tarihi hem de spor tarihi adına yeni bir döneme giriliyordu. 1988 Seul Olimpiyat Oyunları'nda Naim, ülkemize güreş dışındaki ilk altın madalyasını, 6 dünya 9 olimpiyat rekoru ile süsleyerek getiriyordu. Naim bu zaferi ile TIME dergisine de kapak olma ayrıcalığına ulaştı.

Naim Süleymanoğlu -

1992 yılındaki Barselona Olimpiyatları'na kadar yine bileği bükülemeyen Naim, bu olimpiyatlarda da altın madalyaya ulaştı ve Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1996 Atlanta Olimpiyatları'na ise Naim, üçüncü olimpiyat altınını almak ve bu anlamda da bir rekoru kırmak için çıkıyordu. Ancak tüm spor hayatı boyunca en yakın rakiplerinden biri olan Yunan Valerios Leonidis’i de bu yolda geçmesi gerekiyordu. Silkme yarışları sırasında Leonidis ve Naim arasındaki çekişmenin sonucu olarak olimpiyat tarihindeki en özel anlardan biri yaşandı ve 5 dakika içinde 4 dünya rekoru kırıldı. Ancak bu yarışın da galibi ve altın madalyanın sahibi Naim’di.

Naim Süleymanoğlu -

Daha sonra 2000’de gerçekleştirilen Sidney Olimpiyatları'na da katılan Naim, gerek sakatlıklar, gerekse diğer sorunlar sebebiyle bu olimpiyatlarda başarılı olamadı.

Eğer Naim, 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na da katılmış olsaydı, 4 olimpiyat altını ile ulaşılması zor bir başarıya imza atmış olacaktı. “Cep Herkülü” buna rağmen olimpiyat tarihinin en önemli sembollerinden biri olarak yer alıyor ve almaya da devam edecek. Naim ve başarıları için özel olarak hazırlanan "Pocket Hercule" klibi de bu başarıların ne denli özel olduğunu bize gösteriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.