Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar - 2

İrem Çamarası 09.10.2016

Neyse ki pek sık görmediğimiz, insanın tüylerini diken diken eden hastalıklara ikinci bölümde devam ediyoruz.

Adını bile bilmediğiniz, dünya üzerinde milyonda bir görülen hastalıklar var ve sadece okurken bile etkileneceğiniz hastalıklara sahip nadir insanlar bu dünyada birçok zorlukla yaşamlarına devam ediyorlar. Nadiren görülen hastalıkların en kötü kısmı da tedavilerinin hâlâ bulunamamış olmaları.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar - 2

Mikropsi hastalığı

Alice Harikalar Diyarında Sendromu olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, genellikle çocuklarda görülen nörolojik bir durumdur. Bu hastalığın en zor yanlarından biri de teşhisinin pek mümkün olmayışından kaynaklanıyor. Elektriksel aktivitenin beynin görsel kısımları üzerinde anormal bir kan akışı sağladığı tespit edilen hastalıkta kişi eşyaları olduğundan büyük ya da küçük görmeye, eşyaların kendinden çok uzakta ya da çok yakında olduğunu hissetmeye başlamaktadır. Çoğunlukla 5-10 yaşları arasında görülen bu hastalık yaş ilerledikçe yavaş yavaş düzelmektedir.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar - 2

Baloncuk hastalığı

Halk arasında baloncuk hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık, deri üzerinde oluşan ve tüm vücuda yayılan tümörler nedeniyle meydana gelmektedir. Dünya üzerinde bu hastalığa sahip sadece birkaç kişinin olduğu bilinmekle beraber, tedavisi henüz bulunamamıştır. Genetik olarak nesiller arasında aktarılması mümkün olan hastalıkta kişinin sağlığında bir etkilenme olmamakla beraber dış görünüşünde büyük hasarlara yol açmaktadır. Kişinin tümörlerini aldırma imkanı vardır fakat tümörler büyük olasılıkla kendini yenileme riskine sahiptirler.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar - 2

Hematidrosis hastalığı

“Kan ağlama” hastalığı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, çok korkulduğunda ya da herhangi aşırı bir ruhsal değişiklikte metabolizmanın gerilmesi ve buna bağlı olarak vücuttaki kılcal damarların çatlaması ile oluşmaktadır. Çatlayan kılcal damarlar nedeniyle vücut sıvılarından bazılarında kan çıkışları görülmektedir. Aynı ter ve gözyaşı gibi kan çıkışlarının meydana geldiği hastalık, zamanla kendi kendine düzelebileceği gibi, kesin bir tedavisi günümüzde bulunmamaktadır.

Bahsettiklerimiz dışında dünya üzerinde daha birçok nadir hastalık bulunmakta. Nadir hastalıklara sahip bireyler, sağlıkları üzerindeki tehditler dışında günlük yaşamlarında insanlar tarafından da anlayışsız bir şekilde karşılanmaktadırlar. Herhangi bir hastalığa sahip bireyleri daha iyi anlayabilmek için derinlemesine araştırma yapmak ve onların psikolojilerini de düşünmek gerekmektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.