Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar

İrem Çamarası 08.10.2016

Bu hastalıkları daha önce duymadığınız gibi okurken çok şaşıracaksınız… Fotoğraflara bakmak, hassas bünyelere önerilmez.

Dünya üzerinde daha önce duymadığımız, varlığından haberimizin bile olmadığı birçok hastalık bulunuyor. Okurken şaşıracağınız bu hastalıklar, ne yazık ki tedavisi bulunmadığından, hastalığa sahip olan bireyler için çok daha acı verici bir durum haline dönüşüyor.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar

Sirenomelia hastalığı

“Deniz kızı” hastalığı olarak da bilinen bu sendromda kişinin bacakları doğuştan birbirine yapışık olarak gelişmektedir. Tek bacak olarak göründüğünden “deniz kızı” adını alan bu rahatsızlık dünyada çok ender görülmektedir. Sirenomelia hastalığına sahip kişilerde cinsel organ görülmez, kişinin çoğunlukla idrar kesesi gelişmemiş olur. Ayrıca böbrek ve boşaltım sistemi organları da düzgün çalışamaz haldelerdir.

Sirenomelia hastalığına sahip kişiler doğumdan kısa bir süre sonra ölmektedirler. Ancak dünya üzerinde denizkızı sendromu ile doğup bacakları ameliyatla ayrılarak yaşayan iki kişinin olduğu bilinmektedir.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar

Progeria hastalığı

Halk dilinde “erken yaşlanma” olarak da bilinen hastalık genellikle çocuklarda görülmektedir. Sadece 8 milyonda bir görülen bu hastalık bir mutasyon sonucunda oluşuyor ve kişinin saçlarının dökülmesine, kafa derisi üzerindeki damarların görülmesine, diş etlerinin zayıflayıp çürümesine neden oluyor. Ayrıca bu hastalığa sahip kişilerin büyümesi dururken duruşu bozuluyor ve herhangi bir hormon takviyesi sonuç vermiyor. Bu hastalığın bir tedavisi bulunmamakla beraber, yapılan doktor kontrolleri sadece hastanın yaşam süresinin uzaması yönünde etkili oluyor.

Nadiren Görülen En Değişik Hastalıklar

Ağaç hastalığı

Ağaç hastalığı olarak adlandırılan bu rahatsızlık aslında bir mantar hastalığıdır. Hastalık kendini el ve ayaklarda ağaç köküne benzeyen siğillerin oluşması ile göstermektedir. İlk olarak Endonezya’da Dede Koswara isimli bir adam tarafından sahip olunan hastalık, dünya üzerinde milyonda bir görülmektedir.

Bir virüs tarafından oluştuğu bulunan bu hastalık insan derisinde hücre bölünmesini hızlandırırken, derinin altında ağaç köküne benzeyen bir alt yapı oluşturmaktadır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde ise kişide deri katmanlarında çıkıntılar oluşmakta ve ilerleyen süreçlerde vücudun diğer bölgelerine de yayılıp oralarda da tıpkı bir ağaç dalı gibi uzamaya devam etmektedir.

Çok ender görülen rahatsızlıklar üzerine çalışmalar günümüzde hâlâ devam ediyor. Bu hastalıkla alakalı uzmanlar tedavisinin bulunabileceği yönünde bir düşünceye sahip olsalar da hâlâ bir tedavi yöntemi bulunamamıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.