Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli

Ece Tuğran 28.07.2016

Mogees ile artık her yüzey birer enstrüman.

Üniversite yıllarında müzik yapmayı sınırlayan yerlerden, stüdyolardan pek haz etmeyen Bruno Zamborlin, “Neden her obje bir müzik aleti olmasın” fikri ile yola çıkmış. Araştırmalarını ve geliştirmelerini tamamladıktan sonra, fikrini hayata geçiren Zamborlin, Mogees Limited şirketinin temellerini atmış. Kickstarter yardımıyla fon bulan ilk projeleri “Mogees Pro” 2014 yılında piyasaya sürülmüş. 2016 yılında ise ilk ürünlerinin geliştirilmiş versiyonu olan “Mogees Play” için Kickstarter’da bir kampanya başlatılmış. Mogees geliştiricileri Kickstarter’da hedeflenen yardım miktarına ulaşır ulaşmaz Mogees Play’i satışa sunacaklarını belirtmişler. Henüz kampanya bitmeden hedefledikleri miktarı topladıklarını düşünürsek, Mogees Play’in piyasaya sürülmesi fazla uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli
Bruno Zamborlin
Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli
Mogees Pro (ilk ürün)
Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli
Mogees Play (ikinci ürün)

Dünyanızı koca bir müzik aletine çeviren Mogees ürünlerinin nasıl çalıştığını merak ettiniz, değil mi? Aslında bu ürünler çok basit ve az ekipman gerektiren bir sisteme sahip. Mogees sadece pet şişe kapağı büyüklüğünde, telefonunuza kulaklık girişinden bağlanan bir sensör ve telefonunuza indireceğiniz bir uygulamadan oluşuyor. Sensörü taktığınız herhangi bir yüzey, sizin seçtiğiniz bir müzik aletine dönüşüyor. Yüzeye dokunduğunuzda Mogees sensörü vuruşunuzun hızını, gücünü, süresini algılayarak bu verileri telefonunuzdaki uygulamada sese dönüştürüyor. Ayrıca siz Mogees’i her kullandığınızda Mogees sensörü ellerinizden algıladığı verileri kaydediyor ve bir süre sonra kendinize özel nota aralıklarınız oluşuyor. Bu sayede kendinize özgü müziğinizi yaratmış oluyorsunuz.

Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli
Mogees sensörü

Her iki ürün de aynı sistemle ve aynı sensörle çalışıyor. Peki Mogees üreticilerinin ikinci ürünleri Mogees Play’de geliştirdikleri şey ne? Öncelikle geliştiricileri ikinci bir ürüne iten sebepten bahsedelim. Mogees sayesinde enstrümana ihtiyaç duymadan müzik yapabiliyoruz evet, fakat bunun için de temel bir müzik bilgisi, ritim duygusu gerekiyor. Bu sebepten dolayı ilk ürün Mogees Pro sadece profesyonel müzisyenlere ya da en azından hayatının bir döneminde müzik eğitimi almış insanlara hitap ediyordu. Bunu fark eden geliştiriciler Mogees Play’e üç yeni uygulama ekleyerek Mogees’e eğitici bir özellik kazandırdılar.

Mogees’in kullanıcılarına sunduğu 3 uygulama:

1- Pulse

Pulse uygulamasında kullanıcıya temel müzik ve ritim bilgilerini, yeteneklerini kazandırmak hedefleniyor. Bu uygulama aslında zorluk seviyesi gittikçe artan bir oyunu içeriyor. Basit ritimlerden başlayarak seviye seviye ilerleyen oyunda, müzik dünyasındaki tüm kompleks ritimleri öğrenene kadar ilerleyebilirsiniz.

2- Jam

Bu uygulamada Pulse’ta öğrendiğiniz temel müzik ve ritim bilgilerini pekiştirebilir, sensörü bağladığınız yüzey aracılığıyla kendi nota ve ritim dizilerinizi oluşturabilirsiniz.

3- Keys

Son uygulamada artık temel bir müzik bilgisine sahip olduğunuz için işin içine melodiler, akorlar giriyor. Bu kavramları öğrendikten sonra uygulamadaki çeşitli nota aralıkları ile bir nevi kendi repertuarınızı oluşturabiliyorsunuz.

Müziğe tutkun insanlar tarafından geliştirilen Mogees Play, müzik yapabilme yeteneğini dünyadaki tüm insanlara kazandırabilme hedefiyle üretilmiş. Bruno Zamborlin ve ekibi, müziğin stresi azalttığına, çocuk gelişimine katkı sağladığına, öz güveni ve kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirdiğine kalpten inanıyorlar. Özellikle çocukları müzikle tanıştırmak için oldukça faydalı bir ürün olduğunu düşünüyorlar.

Bruno Zamborlin, “10 yaşındaki bir çocuk muhtemelen hayatının en yaratıcı dönemindedir. Fakat bu yaşta bir müzik aletini öğrenme zahmeti ve süreci çocuğa pek de eğlenceli gözükmez. Bu, çocuğun yaratıcılığının körelmesine sebep olabilir. Ben bu sorunu Mogees Play’i yaratarak çözmek istedim" diyor.

Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli
Müzik Yapmak İçin İki El ve Bir Mogees Yeterli

Hayatınızın bir döneminde enstrüman çalıp bıraktıysanız ya da çalmak isteyip de hiç başlamadıysanız, bunların hiçbiri değilse bile müziği seviyorsanız, Mogees Play ile hayatınızın çalma listesini kendi ellerinizle oluşturabilirsiniz.

Görsel kaynağı: kickstarter.com, mogees.co.uk

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.