Mutlaka Kahvaltı Etmemiz Gerekiyor Mu?

Olgu Alibeygil 19.07.2016

Kahvaltının en önemli öğün olduğu inancıyla yetiştik ve belki sabahları lokmaları ağzımıza zorla tıkıyoruz. Oysa son araştırmalar, beden ritminin sabah uyanır uyanmaz kahvaltı için hazır olmadığını söylüyor.

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğunu biliyoruz. Her kahvaltı sofrasında anneannemin ettiği “kahvaltıyı kendine, öğle yemeğini dostlarına, akşam yemeğini düşmanına yediriyormuş gibi hazırlayacaksın,” lafı da kulağıma kazınmıştır. Bunlara rağmen çocukluğumdan beri sabahları bir şeyler yemekte zorlanan bir insan olarak, son araştırmaların kahvaltının o kadar da önemli olmadığına dair bulgularına çok sevindim. Üstelik Hint yaşam bilimi ayurveda da bu bulguları destekliyor.

Bütün geceyi bir şey yemeden, uykuda bir nevi oruç tutarak geçiren beden yine de sabahları uyanır uyanmaz çok aç hissetmez. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre insan 24 saatlik günlük ritmi (circadian rhythm) içinde sabah değil, akşama doğru artan bir şekilde acıkıyor. Bunun nedeni ise bedenin kendini gece uykudayken sürecek uzun açlığa hazırlaması. Akşam en yüksek seviyeye çıkan açlık, gece boyunca yavaş yavaş azalıyor; bu da açlığın uykuyu bölmemesi için.


Kahvaltıyı kaçırmanın özellikle kilo alımına neden olduğu inancı son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Oysa The American Journal of Clinical Nutrition tarafından 2014 yılında yapılan araştırmaya göre kahvaltıyı kaçırmak ile kilo almak arasında herhangi bir bağlantı yok. Kontrol ve deney gruplarıyla yapılan çalışmanın bulgularına göre kahvaltı eden ve etmeyen kişilerin beden ağırlıklarında herhangi bir değişim gözlenmemiş. Kahvaltının kalp sağlığına iyi geldiğine dair inançlar da American Journal of Clinical Nutrition’ın araştırmasıyla çürütülmüş durumda. Bu çalışmaya göre kahvaltı sadece fiziksel aktivitede az bir artış sağlıyor fakat metabolizmayı hızlandırma ya da kardiyovasküler sisteme fayda gibi etkileri yok.

Hint yaşam bilimi ayurveda da günde iki öğün yenmesini önerir. Sabahları sindirim sistemi henüz büyük bir öğünü sindirmeye hazır olmadığı için ilk yemeğin öğleye doğru ve dolu dolu yenmesini, akşam ise daha hafif geçmesini fakat ikisinin de atlanmamasını öğütler.

Yani bilimsel verilere göre, eğer aç değilsek sabahları güçlü bir kahvaltı etmemize gerek yok. Fakat gece boyunca düşmüş olan kan şekerini toparlamak için sıvı gıdalar, meyve ve sebze suları almak da iyi olur. Galiba en doğrusu, kahvaltıyı var olan inanışlara göre değil, bedeni ve bilimsel verileri dinleyerek düzenlemek. Hatta diyebiliriz ki, öyleyse “geç kahvaltı”nın mutlulukla bir ilgisi olmalı!

Görseller: Wikimedia

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.