Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

Mertaşk Kahraman 20.09.2016

Birbirinden güzel 5 belgesel bu yazıda. Ufkum açıldı derler ya, işte bunlar onlar.

Exit Through the Gift Shop

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

Thierry Guetta, Fransa'dan Los Angeles'a göçmüş, en kolay anlatımla "garip" bir adam. İkinci el kıyafetler sattığı bir dükkanı var ve iyi de para kazanıyor. Ancak Thierry'yi tanımaya başladıktan sonra anlıyoruz ki yaşadığı hayat ona dar geliyor. Kendini ifade etmeye olan açlığı onu gördüğü her şeyi dandik el kamerasıyla çekmeye itiyor. Bu görüntülerin ne olacağı konusunda hiçbir fikri olmadığı gibi, onları anlamlı bir bütün haline getirebilecek yetenekten de yoksun. Sahip olduğu el kamerasıyla hastalık derecesinde takıntılı bir bağ kuran Thierry'nin hayatı, grafiti sanatçısı olan kuzeni Space Invader'la takılmaya başladıktan sonra belki de hiç hayal edemeyeceği bir yöne doğru kayıyor. Underground sanatın karanlık dehlizlerine attığı bu adım, filmin çekildiği zamanlar meraklısının bildiği şu an ise popüler kültüre daha entegre olan Banksy ile tanışmaya kadar varıyor. Yeni arkadaşlarının da yardımıyla Thierry Guetta'nın, kapısında Hollywood yıldızlarını sırada bekletecek bir sergi açacak olan Mr. Brainwash'a evrimleşmesine tanık oluyoruz. Yani dışarıdan öyle görünüyor ama aslında Thierry aynı Thierry. Cüzi miktarlar vererek kiloyla satın aldığı kullanılmış kıyafetleri vintage tanımı altında zengin aptallara satan sıradan "garip" bir adam. Tıpkı modern sanatın ekmeğini yiyen diğer birçok sıradan garip gibi.

Ai Weiwei: Never Sorry

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

Çin'de gazetecilik mesleğini icra ederken Ai Weiwei ile tanışan Alison Klayman ilk yönetmenlik denemesinde turnayı gözünden vuruyor. Ai Weiwei: Never Sorry'de mimar, fotoğrafçı, kavramsal sanatçı Ai Weiwei'yi çok yakından takip etme fırsatı yakalayan Klayman, sanatçının işlerinin oluşum aşamasını belgelerken, baskıcı Çin rejimiyle olan çatışmasını da gözler önüne seriyor. Baskıcı rejimler milyonlarca insanın hayatını mahvederken bazen de Ai Weiwei gibi bir sanatçının doğuşuna aracılık ediyor.

Alefbay-e Afghan (Afgan Alfabesi)

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

Afganistan'daki iç savaştan dolayı şu ana kadar 3 milyon kadar Afgan İran'a iltica etmiş. Mohsen Makhmalbaf'ın 2002 yılında çektiği bu belgesel, İran sınırındaki mülteci kamplarından birinde hayatlarında ilk defa okula giden kızlara odaklanıyor. Bu belgeseli izlerken gözlerinizin dolması muhtemel. Yasal statüleri nedeniyle İran'daki devlet okullarına kabul edilmeyen bu göçmen çocuklara ahırdan bozma kerpiç odalarda eğitim verilmeye çalışılıyordu. Ancak bu belgeselin yayınlanmasından sonra ortaya çıkan tartışmalar İran Hükümeti'ni yeni bir yasa çıkarmaya zorladı ve 500.000 çocuk, olması gereken şartlarda eğitim alma şansına eriştiler. İnsanlara gerçekleri gösterip bir şeyleri değiştirmeyi başardığı ve belgesel sinemanın gücünü ortaya koyduğu için bu belgesel benim açımdan daha bir değerli.

Touching the Void

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

And Dağları'nın Peru'da kalan kısmındaki Siula Grande zirvesine başarılı bir tırmanış gerçekleştiren Simon Yates ve Joe Simpson'ın inanılmaz hikayesini belgeleyen bu film, klasik konuşan kafaların yanında yaşanan olayları da canlandırıyor ve izleyeni temposu hiç düşmeyen bir maceranın içine atıyor. Siula Grande'nin henüz ayak basılmamış zirvesine güçlükle ulaşan bu iki dağcının dönüş yolunda başlarına gelen ölümcül kazadan nasıl kurtulduklarını bir gerilim filmi izler gibi heyecanla tecrübe edeceksiniz. Fragmanı yapan kurgucu umarım bir daha iş bulamamıştır. Film gayet iyi, fragmana aldanmayalım lütfen.

Tim's Vermeer

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel Film

Yukarıda gördüğünüz tontiş insanın ismi Tim Jenison. Tasarladığı dijital özel efekt programı Lightwave3D şu an izlediğimiz birçok yüksek bütçeli Hollywood filminde kullanılıyor. X-Men'inden tut Hellboy'una kadar birçok süper kahraman uçup kaçmayı, gözlerinden alevler atmayı onun programına borçlu. Tim'in aynı zamanda sanata, özellikle de resme aşık bir kişiliği var. Bu tutkusu onu favori ressamlarından biri olan Vermeer'in tekniğini araştırmaya itiyor. Çünkü daha önce birçok kişinin iddia ettiği üzere Vermeer'in resimlerinde yadsınamaz bir fotografiklik var. Tim Jenison da bu kişilerle aynı kanıda ancak bu onun için yeterli değil. Bu iddiayı kanıtlamak için dönemin teknolojisini kullanarak optik bir aygıt yapıyor ve atölyesinde aslına uygun şeklide oluşturduğu bir sahneyi Vermeer gibi resmetmeye çalışıyor. Tasarladığı aygıt sayesinde sabır sahibi her insanın Vermeer gibi resim yapabileceği ve bizzat Vermeer'in de resimlerini bu şekilde yaptığı savını kanıtlamak için aylar sürecek bir uğraşın içine giriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.