Mutfakta Robot Mu Var?

Oğuz Taktak 04.09.2016

Bu mutfak robotu mutfaktaki eksiği söylüyor, fırını ısıtıyor, soruları cevaplıyor.

Mutfağa el atan yeni teknolojiler sayesinde, buzdolabında azalan domatesten fırında etin ne kadar pişeceğine kadar her türlü sorunun cevabı, Mykie adlı özel mutfak robotu tarafından verilebilecek.

Mutfakta Robot Mu Var?

Avrupa’nın en büyük ev aletleri üreticisi Alman BSH, Berlin’de düzenlenen IFA Fuarı’nda yeni konsept robotu Mykie’yi tanıttı.

Et kaç dakikada pişer?

Mykie adlı robot, sorduğunuz ''Eti fırında kaç derecede, ne kadar süre pişireceğim'' sorusuna sözlü yanıt veriyor. İsterseniz, mutfağınızdaki fırınla kablosuz bağlantı kurarak fırını açıyor ve ısıtma komutu veriyor. Veya eti nasıl yapacağınızla ilgili öğretici videoyu sizle paylaşabiliyor.
Robotun yetenekleri sadece yemekle sınırlı değil. Örneğin markettesiniz. Buzdolabında ne kadar domatesin kaldığını hatırlamıyorsunuz. Mykie’ye bunu sorduğunuzda robot, buzdolabı ile iletişime geçip size ne kadar domates almanız gerektiğini söylüyor. İsterseniz buzdolabı kamerasından kalan yiyeceğinizi de kontrol edebiliyorsunuz.

Yeni bir dönem başlatan mutfak robotu

Bu tasarımın mutfak aletlerinde yeni bir dönem başlattığını söyleyen BSH Grubu CEO’su Karsten Ottenburg, “Klasik ev aletlerinin dışında algısal zeka desteği ve teknolojilerle mutfaktaki deneyimi nasıl destekleyebiliriz diye yıllardır araştırmalar yapıyorduk. Mutfakta çok önemli role sahip duygu ve sosyal etkileşime teknolojiyi nasıl entegre edebileceğimizi düşündük. Akıllı mutfak asistanı olarak yarattığımız Mykie, mutfak için aslında tüketiciye yönelik algısal destek konsepti. Bir takım öğrenme fonksiyonlarıyla geliştirdiğimiz bir yardımcı ve bunun mutfaktaki hayata anlamlı bir şekilde entegre olabilmesi için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Mykie, ses tanıma yoluyla kullanıcının sesine karşılık veriyor. İsterseniz mutfakta sevdiğiniz müzikleri çalıyor veya ışıklandırma sistemini o günkü isteğinize göre değiştirebiliyor.

Türkiye'de gelecek yıl pazara sunulacak

Mykie baş hareketleriyle, farklı ışık sinyalleriyle ve karakteristik yüzüyle çok çeşitli duyguları sergileyebiliyor. Mykie buzdolabının içinde ne olduğunu veya kekin ne kadar süre daha fırında pişmesi gerektiğini kullanıcının ses komutlarından anında öğrenebiliyor.

Mykie’nin pazara gelecek yıl sunulması planlanıyor. BSH'nin Asya, Afrika, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu Dijital Dönüşüm Direktörü Engin Çolakoğlu, aralarında Türkiye’nin olduğu ülkelerde Mykie'nin yerel içerikle hizmet vereceğine dikkat çekti.

Ev aletleri birbiriyle konuşuyor

Bosch ve Siemens gibi dünya devlerini portföyünde barındıran BSH, IFA 2016’da tamamen birbiriyle bağlantı kuran eşyalardan oluşan geleceğin mutfağını Home Connection ile gösterdi. Örneğin ocak ve davlumbaz, sürekli iletişim içinde olarak pişirilen yemeğe göre kokunun çekilmesini sağlıyor. Kullanıcı tüm bunları isterse cep telefonuna indireceği mobil uygulamalardan takip edebiliyor. Bu sistem, önümüzdeki yılın sonuna kadar 24 ülkede kullanılacak.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.