Mutfağınızı “Tam Bir Türk Mutfağı” Yapan Muhteşem Detaylar

Oğuz Taktak 16.06.2016

Kabul edelim, bunların en az birkaç tanesi hepimizin mutfağında var!

Elbette Türk mutfağı, zengin Türk kültürünün bir yansıması ama ben söz konusu Türk mutfağı olunca olaya farklı yerlerden bakıyorum. Hani evi ev yapan minik detaylar vardır ya, bir mutfağı da “Türk mutfağı” yapan bir takım detaylar var. Size bugün onlardan bahsedeceğim.


Mutfak lavabosundaki sarı bez

İşte bir mutfağı “Türk mutfağı” yapan en önemli detay. Asıl ve en önemli görevi tezgah silmek olan bu bez, görene “mutfak temizlendi” mesajı da verir. Mutlak suretle uzunlamasına ikiye katlanmış olarak konur. Özellikle ıslak olması, evde bir yaşam sürüldüğünü belli eder. Eğer kuru ise ev sahipleri muhtemelen bir süredir evlerinden uzaktır.

Lavabonun altındaki yağ tenekesi

Serin ve karanlık bir yer olmasından dolayı oraya konduğunu düşünüyorum. Annem de yapardı, karım da yapıyor. Yazılmamış bir kural sanırım bu. Seviyorum lavabonun altındaki yağ tenekesini. Muhtemelen üzerinde de bıçakla açılmış bir delik vardır değil mi o yağ tenekesinin? Çünkü kapaklı kısımla kullanımı zor. Tazyikli akıyor bir kere. Ayarsız akıyor. Çok akıyor. Bir de teneke market poşetinin içinde duruyorsa, işte o tam bir Türk mutfağı!

Mutfak penceresinin önüne dizilen deterjan kutuları

Çok düzenli bir sıralama ile dizilir bu deterjanlar. Hatta bazılarının ambalajları güneşten solmuştur. Muhtemelen ortalarda durması istenmiyor o deterjan kutularının ya da el uzatıldığı an ulaşabilmek için oraya konuyor.


Mütemadiyen mutfak musluğunun arkasına konan kesme tahtası

İster plastik olsun ister tahta. Lazım olduğunda ilk bakılacak yer musluğun arkası.

Senelerdir aynı yerde asılı duran ama hiç kullanılmayan mutfak önlüğü

Kullanılmıyor. Belki bir ya da iki kere. Sonra yine kullanılmıyor. Unutuluyor. Yanında asılı mutfak peçeteleri de vardır onun. Yeri değişmez. Durduğu yerde kirlenmiştir deyip yıkanır ve yine aylarca kullanılmamak üzere yerine asılır.

37 ekran televizyon

37 ekran televizyonların adı “mutfak televizyonu” olarak değiştirilseydi süper olmaz mıydı? Bence olurdu. Adı üstünde, mutfak televizyonu. Bir aparatla duvara monte edilmiş durur ve mutfakta fazla zaman geçirenlerin dizilerini kaçırmaması için çalışmak gibi ulvi bir görevin sahibidir. Candır.Adeta insanmış gibi giydirilen su damacanaları

Damacana giydirme alanında çığır açan Türk insanının tasarladığı askılı, dantelli, pullu ya da oyalı örtülerin üzerlerine örtüldüğü, mutfağın en stratejik alanında yer alan su damacanalarını unutmak olmazdı.

Mutfak masasının üzerindeki plastik meyveler

İlla plastik olmasına gerek yok aslında. Bunlar sabun meyveler de olabilir, mum meyveler de. Bir tabağın içinde masanın ve üzerindeki örtünün tam ortasına konur. Yemek yeneceği zaman kaldırılır, sofra toplandıktan ve masa silindikten sonra tekrar yerine konurlar.Bonus: Poşetlerle dolu bir poşet
Poşet poşeti, poşet torbası...
Ne derseniz deyin. Bu unvanı almış bir poşet, evdeki diğer poşetlerin büyüğüdür. Anasıdır. O artık poşetlerin poşetidir. Önemli bir görevi vardır: Diğer poşetlerin huzur içinde, bir arada kalmasını sağlamak.

(Kapak fotoğrafı için arkadaşa çok teşekkürler.)

Şef Oğuz Taktak


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.