Mültecinin Heykeline Bile Tahammül Yok

İnci Vardar 15.07.2016

Sığınmacı olmak zor. Ülkeni terk etmek zorunda kalman yetmezmiş gibi, Konya'dan evin taşlandığı için kaçmak zorunda kalabilirsin, hatta ölen bebeğine ithafen yapılmış heykel bile kırılabilir.

Geçtiğimiz Çarşamba gecesi Mersin'in Silifke ilçesinde, Malik Bulut'un denizde hayatını kaybeden göçmen çocuklar, başta da Aylan bebek anısına yaptığı heykele kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildi. Tekne şeklindeki heykelin zincir bölümünü kıran saldırganlar, parçalarını da ırmak kenarına attı. Heykel, 2 ay önce Silifke Belediyesi'nce düzenlenen 43'üncü Uluslararası Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında Göksu Parkı Anıt Meydanı'na yerleştirilmişti ve "Göçmen İzler" ismini taşıyordu.

Mültecinin Heykeline Bile Tahammül Yok

Heykeltıraş Malik Bulut, Bodrum'da kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu yaşanan faciada cesedi kıyıya vuran ve dünyada büyük yankı uyandıran Aylan bebeğin ayak izlerini tekneye işledi. Bulut, bunu yaparken de çocukları model olarak kullandı. Yapım aşamasında Malik Bulut tarafından heykelin üzerine çıkarılan çocuklar, Aylan'ı temsilen ayak izlerini bıraktı. Aylan bebek ile denizde ölen gömen çocukları simgeleyen bu ayak izleriyle eser tamamlanmış oldu.

Heykelin kırılması nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirten heykeltıraş, bu heykelde çocukların ayak izlerini neden kullandığını şu cümlelerle anlattı:

"Başta ona ve ölen tüm masum çocuklara ithafen yaptım heykeli. Heykelin üzerinde negatif çocuk ayak izleri kullandım. Bunlar, ölen çocukların kumsalda bıraktıkları son ayak izlerini temsil ediyor. Bu manası ile heykelde manevi değeri çok yüksek olan bölümlerden birisi. Bunu yapmak için çocukları heykelin üzerine çıkarıp önceden belirlediğim alana basmalarını sağladım ve çocukların ayak izleri gerçek anlamda meydana gelmiş oldu. Teknenin yarısı yaşam, yarısı ölümü simgeliyor. O yüzden teknenin bir kısmı kaburga şeklinde. Mermerden zincir yapıp heykelimde kullandım. Bu da esareti simgeliyor. Zaten kırılan kısım da bu zincirdi. Kırılan zinciri yeniden yapıp yerine koyacağım. Bu saldırılar bizi yıldıramaz."
Mültecinin Heykeline Bile Tahammül Yok

Başta sanatseverler olmak üzere, her kesimden tepki çeken saldırıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Polis, saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin parkta alkol gençler olabileceğini değerlendiriyor. Soruşturma bu yönde devam ederken, çevredeki güvenlik kameraları da incelemeye alındı. Göksu Parkı Anıt Meydanı'nda sergilenen ve 3 haftada 20 tonluk bir mermerden yapılan heykelin yanına giden bazı vatandaşlar da, yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.