Muir Woods National Monument

Kaliforniya’da bir doğa güzelliği...


Bu milli park, San Francisco’nun kuzeyindeki Marin County sınırları içerisinde kızılçam ağaçlarının koruma altında tutulduğu bir alan. Ağaç ve doğaseverlerin mutluluktan çılgına döneceği bir atmosferi var.


William ve Elizabeth Kent’in John Muir onuruna adlandırdıkları bu yer için Muir şöyle söylüyor: “Burası ağaç severler için dünya üzerindeki bütün ormanlar arasında bulunabilecek en güzel anıt.” Gerçekten de Muir Woods, dünya üzerinde balta girmemiş ve bakir kalmış sayılı ormanlık alanlardan bir tanesi.


Bu ormanın John Muir’e adanmasının sebebi ise, onun ünlü bir doğa bilimci, çevre filozofu ve Amerika’da vahşi yaşamın korunması konusunda yaptığı işlerle tanınan bir önder kişilik olması. Onun bu konudaki aktivist yaklaşımı sayesinde özellikle California’da birçok alanın koruma altında tutulabildiği söyleniyor.


Buradaki ağaçların boyu, hayatınızda hiç görmediğiniz uzunluklara ulaşmış durumda. Öyle ki, Muir Woods’daki en uzun ağacın boyu 78 metreyi aşıyor ve bu da New York’taki Özgürlük Anıtı’ndan dahi 22 metre daha uzun olması demek. İşin ilginç yanı ise, bu ağaçların tohumlarının bir domatesten daha büyük olmayışı.


Ormandaki ağaçların yaşları ortalama 600 ile 800 arasında değişirken, en yaşlı olanının 1.200 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Hatta bu yaşın kızılçamlar için küçük olduğu, bu ağaçların 2.200 yaşına kadar yaşayabileceği söyleniyor. Tabii hal böyle olunca, bu oksijen dolu ortamda capcanlı bir ekosistem bulunuyor. Bu sayede çeşit çeşit bitki ve hayvanları gözlemlemek de mümkün oluyor. Buna sincaplar, kuşlar, balıklar ve daha başka yabani hayvanlar dahil.


Muir Woods National Monument içerisinde hiking ve trekking rotaları ile kamp alanları da bulunuyor. Hem ailecek hem de arkadaşlarınızla gidip doğanın içine karışabileceğiniz mükemmel bir ortam sunuyor sizlere.


İlginç bir bilgi daha: Maymunlar Cehennemi filminin geçtiği ormanlar burası imiş ve de Star Wars: Jedi’ın Dönüşü’ndeki Endor (forest moon) burada çekilmiş.


Asude Ilgın Kelekçi


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.