Muhtemelen Uyuşturucuyla İlgili Olduğunu Bilmediğiniz 10 Şarkı

Frekanz Ekibi 12.10.2017

Artık manitaya şarkı gönderirken biraz daha dikkatli olun.

Bazı şarkıların direkt uyuşturucu ile ilgili olduğunu biliyoruz. Zaten şarkıyı dinleyince "Abi ben uyuşturucu ile ilgili bir takım şeyler söylüyorum" diyor. White Lines olsun, Purple Haze olsun, White Rabbit olsun... Bunlar o tarz şarkılar işte. Bizde bu kadar aleni olarak uyuşturucudan bahseden tek bir şarkı var, o da; "Hap koydum, ot koydum. İçinde de roj koydum. Kaynanamın adını kuyruklu yılan koydum."

Ama ben aşağıda çok severek dinlediğimiz ama muhtemelen uyuşturucu ile ilgili olduğunu bilmediğimiz şarkıları sıralayacağım. Böylece onları tekrar dinler, hatırlamış oluruz.

Başlıyoruz.

1.The La's - There She Goes
Bir çoğumuz bu şarkının bir kadının ardından yazıldığına eminiz, değil mi? Hatta giden her 'she'nin ardından çok daha anlamlı gelir bu şarkı bize. Hahah.İşin aslı öyle değil işte. Sözlere bakınca anlaşılıyor zaten:
Vay efendim 'racing through my brain'miş de, 'pulsing through my vein'miş de.
(Beynimin içinde sek sek sekiyor, damarlarımın içinde nabız misali atıyor. Yaaa, tabi.)

2. Elliott Smith - Needle in the Hay
Acılarla dolu kalbine sapladığı bir bıçakla hayatına son vermeden önce, uyuşturucu ile verdiği mücadele zaten samanlıkta iğne aramak gibiydi."I'm taking the cure, so I can be quiet" (tedavi görüyorum, bu yüzden sessiz olabilirim) ve "You ought to be proud that I'm getting good Marks" (yüksek notlar aldığımda gurur duymalısın) sözleri aslında şarkıyı açık ediyor.


3. Fleetwood Mac - Gold Dust Woman
Courtney Love, Stevie Nicks'e "Bu şarkı ne anlatıyor? Yani ne hakkında yazdın bu şarkıyı?" gibi sorular sorduğunda Nicks; "Ne biliyim yea, pek hatırlamıyorum o şekil detayları" demiş.Courtney Love şu sözlere rağmen kadına hala "Cnm bu şarkıda ne anlattın yha?" diye soruyor yani o da inanılmaz: Take your silver spoon, and dig your grave. (Gümüş bir kaşık al ve mezarını kazmaya başla.)

Hadi tıkla da şarkıyı dinleyelim.

4. Small Faces - Itchycoo Park
Steve Marriott, şarkıda geçen "What did you do there? I got high" dizelerini sorduklarında "Kardeşim biz kimseye sigara iç demedik ki, kafanız iyiyken okula gitmeyin dedik" demiş. Hahahaha. Güzel hareket.Şarkıyı şuradan dinliyoruz.

5. MGMT - Time to Pretend
Bu harika şarkıda Andrew VanWyngarden ve Benjamin Goldwasser, "Saykodelik olalım, uyuşturucu ile prim yapalım" akımına tatlı tatlı giydirmişler.Diğer şarkıları gibi bunun da aşırı ironik sözleri var.

Dinleyelim.

6.
Third Eye Blind - Semi-Charmed Life
Bu şarkıyı ezberleyebilen ya da eşlik edebilen var mı? Sanmıyorum, çok zor.
Şarkı kirli bir evde, uyuşturucu alemi yapan bir adam ve bir kadının gözünden yazılmış zaten. Bunu biliyoruz.Şarkıda da Stephan Jenkins, uyuşturucu kullanan herkesin bildiği bir gerçeği söylüyor:
"I want something else / To get me through this life."
(Ben başka bir şey istiyorum, bu hayatın üstesinden gelmemi sağlayacak...)

Şarkıyı şuradan dinleyip coşabilirsiniz.


7. Blur - Beetlebum
Bu şarkı aslında Damon Albarn'ın Elastica'nın vokalisti olan eski sevgilisi Justin Frischmann ile yaşadığı ilk uyuşturucu deneyimini anlatıyor.Şarkıda geçen Beetlebum kelimesi, "chasing the dragon" (yani eroini alüminyum folyoda ısıtıp dumanını almak) anlamına gelen kalıp yerine kullanılıyor. Zaten Damon Albarn da şarkının eroin hakkında olduğunu doğruladı.


Dinlemek isteyenler acımadan şuraya tıklıyor.

8.
Talking Heads - And She Was
David Byrne bu şarkıyı gençken tanıdığı ve ara sıra takılan bir kız hakkında yazmış. Bu kız arada David'in evinin yanındaki çimlere yatar, otobanın nefes alıp verdiğini ve bunu duyduğunu söylermiş."Yav he he" diyoruz, geçiyoruz.
Şarkı burada.

9. Ed Sheeran - The A Team
Ed Sheeran bu şarkıyla Grammy aldı biliyorsunuz. Bu şarkı ile madde bağımlılığına gelişine gelişine çakmış.Şarkıyı şuradan dinliyoruz.

10. The Rolling Stones - Dead Flowers
The Rolling Stones zaten aleni bir şekilde uyuşturucudan bahseden şarkılar yapmıştı. Mother's Little Helper gibi, Brown Sugar gibi, Sister Morphine ve Monkey Man gibi.
Ama bazı şarkıları da alenen değil ama sinsi sinsi uyuşturucudan bahsediyordu. Mesela Dead Flowers. Şarkıya bakınca yolunda gitmeyen romantik bir ilişkiden bahsediyormuş gibi geliyor ama... Değil. Şırınga ve kaşıkla bodrumda takılan bir adamın hayal kırıklığı var orada.

Şarkı için üşenmiyoruz, tıklıyoruz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.