Mor ve Ötesi'nin Ötesi

Sercan Sarıkaya 22.10.2016

Türkçe rock tarihindeki yolculuğumuz sürüyor. Sırada Mor ve Ötesi var.

Mor ve Ötesi'nin Ötesi

90’lı yıllar sadece pop müziğin altın yılları değildi. Bugün severek dinlediğimiz birçok isim ve grup bu yıllarda çıktı. Hatta özellikle 1996 yılı Türkçe rock için tam bir dönüm noktası diyebiliriz. Daha önce Teoman ve Kargo’yu yazmıştım.

İlk albüm ümit verdi

Bugün 20. yılını kutlayan Mor ve Ötesi de Şehir adlı ilk albümünü 96 yılında çıkardı. Grup, Alman Lisesi’nden arkadaş olan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı'nın öncülüğünde kuruldu. İlk albümde grup şöyleydi: Harun Tekin (vokal, gitar), Kerem Kabadayı (davul), Derin Esmer (vokal & gitar) ve Alper Tekin (bas). Bu albümü ilk dinlediğimde fazlaca amatör bulmuştum. Harun Tekin’in vokalleri başlarda çok sıkıntılıydı. Ancak tekrar tekrar dinlediğimde müziğin tınısı, hatta vokaller bile hoşuma gitmeye başladı. Aynı zamanda ilk klip şarkısı olan Yalnız Şarkı’da geçen “belki bir gün güneş doğar mezarının üstünden, sen sessizce uyurken, uyanınca üzülme, gerçek bu işte” sözleri, Harun Tekin’in söz yazarlığına dair fikir veriyordu. 10 şarkıdan oluşan bu albümde The Faithful Lover, Reality, Past isimli 3 de İngilizce şarkı yer aldı.

Grupta değişim başladı

İlk albümden sonra popüler rock mekanlarında sahne alan ve turnelere çıkan grup, müziğini biraz daha oturturken, bir yandan 2. albüm hazırlıkları başlamıştı. 1999 yılında çıkan Bırak Zaman Aksın albümündeki şarkıların birçoğu beğenildi. Ben; TV'deki Kız, Şarkıcı Çocuk, 23, Mucize, Bırakmazlar Yakamı ve Çelişki şarkılarını çok sevdim. Hepsini ara ara dinlerim ama Bırakmazlar Yakamı hâlâ telefonumda durur. Bu albümde Alper Tekin’in yerine Burak Güven dahil oldu gruba. Grubun müziği artık iyice şekillenmeye başladı.

Kadro tamamlandı

3. albüm öncesinde Derin Esmer de gruptan ayrılınca yerine Kerem Özyeğen geldi ve Mor ve Ötesi’nin bugünkü kadrosu oluşmuş oldu. Gül Kendine adını verdikleri albüm 2001 yılında çıktı. Öyle çok dinledim ki bu albümü, sıralamayı ezbere biliyorum neredeyse. Daha Mutlu Olamam, Doğru Yanlış, Hayat ve Bazen bence rock tarihimizin en güzel şarkılarından. Özellikle, gölgede kaldığını düşündüğüm Bazen şarkısı hem müziğiyle hem de sözleriyle hâlâ sıklıkla dinlediğim bir şarkıdır. Bu albüm grubun bilinirliğini biraz daha artırdı.

Tüm zamanların en iyi rock albümlerinden biri: Dünya Yalan Söylüyor

Dünya Yalan Söylüyor albümünden önce 2003 yılında cover şarkılardan oluşan Yaz albümünü yayınlayan Mor ve Ötesi, bu albümde yer alan, daha önce Ajda Pekkan’dan dinlediğimiz Yaz Yaz Yaz şarkısıyla çok geniş kitlelere ulaştı. Ve 2004 yılında Türkçe rock tarihinin en önemli olaylarından biri olan Dünya Yalan Söylüyor albümü çıktı. Bu albüm sadece çok sattığı için değil, rock müziğin kaderini değiştirdiği için de önemlidir. Bu albümün ardından müzik yapımcıları birçok yeni rock grubuna albüm yaptı. Klişe deyimle gençlerin önü açıldı. Tabii ki Mor ve Ötesi’ni baştan beri takip eden kemik kitle bu albümü ‘piyasa müziği’ olarak değerlendirip fazla beğenmedi. Zaten kemik kitleyi memnun etmek çok kolay değil. Sakarya’da radyo programı yaptığım dönemde, daha büyük bir radyoya transfer olduğumda benim de kemik kitlemin (ben dahil iki kişiydik) yarısı hoşnut kalmamıştı. Neyse konudan uzaklaşmayalım. Dünya Yalan Söylüyor albümünden şarkı seçmem gerekirse, hepsini seçiyorum genelde. Bütün şarkıları ayrı severim ancak yine gölgede kaldığını düşündüğüm için Re şarkısını söylemem lazım. Albümün ilk klibi Cambaz’a çekildi ve şarkı bir hayli sevildi. Albümde yer alan Fikret Kızılok şarkısı Sevda Çiçeği de “nasıl cover yapılmalı?” sorusunun cevabı gibi. Harun Tekin’in vokal performansı bu albümle birlikte kusursuz hale gelmeye başladı diyebilirim.

Büyük Düşler de sevildi

Dünya Yalan Söylüyor’dan sonra grubun ne yapacağı çok merak ediliyordu. Takvimler 2006 yılını gösterdiğinde Büyük Düşler albümünü çıkardı grup. Bu albüme adını veren Büyük Düşler ve Parti şarkısını çok sevdim, diğerlerini de kötü bulmadım. Şebnem Ferah ile düet yaptıkları Küçük Sevgilim şarkısı da sevilen şarkılardandı. Ancak bu albümden itibaren Mor ve Ötesi’ne olan ilgim azaldı. Bu benden de kaynaklanıyor olabilir. Grupta öyle dramatik bir düşüş olmadı çünkü.

2008 yılında Eurovision’a katılan Mor ve Ötesi Deli şarkısıyla 7. olabildi. Aynı yıl, Eurovision için hazırlanan 3 şarkının ve önceki albümlerde yer alan şarkıların olduğu Başıbozuk çıktı. 2010 yılında yeni şarkılardan oluşan Masumiyetin Ziyan Olmaz çıktı. Bu albümde özellikle Araf şarkısı çok beğenildi. Grubun son stüdyo albümü Güneşi Beklerken 2012 yılında piyasaya çıktı. Bu albümden Oyunbozan, Güneşi Beklerken ve Eski Şarkısı’na klip çekildi.

Sadece bir müzik grubu değil

Tabii ki Mor ve Ötesi’nden sadece albümleriyle bahsetmek mümkün değil. Toplumsal konularda görüş bildirmekten ya da harekete geçmekten asla geri durmadı Mor ve Ötesi. Harun Tekin yardım projelerinde sıklıkla yer aldı. Grubun eleştirildiği konular da oldu tabii. Özellikle 2000’li yılların başında Rock’n Coke’a katılmayıp Fanta festivaline katılması gibi durumlar çokça eleştirildi. O dönem Rock’n Coke’a katılmayıp Barışa Rock’a katılmaları benim işime gelmişti açıkçası. İlk kez canlı dinleme fırsatı bulmuştum. Fanta ile turneye çıkması grubun anti-kapitalist tavrını tartışmaya açsa da ben eski tip ütopik anti-kapitalistliği çok makul bulmuyorum.

Velhasılıkelam, günden güne gelişen, değişen bir grup oldu Mor ve Ötesi. Bugün Harun Tekin hem iyi bir vokal hem de iyi bir söz yazarı. Ayrıca eş kurucu Kerem Kabadayı’nın da grubun müziğinde katkısı çok büyük. Yeni albümlerini pek takip edemesem de sevdiğim eski şarkılarını hâlâ keyifle dinlerim. Türkçe rock’ın en önemli gruplarının başında gelir bence Mor ve Ötesi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.