Moonassi ve Zıtlıklarla Dolu Dünyası

Amanda Aman 25.05.2016

Siyah-beyaz, yalın ve çarpıcı.

Moonassi, 1980 yılı Seul doğumlu Güney Koreli bir sanatçı. Hongik Üniversitesi'nde Doğu resmi üzerine eğitimini tamamladı. Uzun yıllar çeşitli şirketlerde grafik tasarımcı, pazarlama müdürü ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2008 yılında “Moonassi” serilerini çizmeye başladı.

Sadece siyah mürekkep kullanıyor. Tek rengi yeterli buluyor. Kullanışlı bulduğu için küçük kağıtlara çiziyor. Sanatçının “İçimdeki boşluk” olarak tercüme ettiği kimliksizliğini ön plana çıkaran “Moonassi”, birisine seslenmek için oldukça sarkastik bir isim. Kullandığı “Moonassi”, Budizm’deki Annata kavramı. Olgunlar dünyasının 3 özelliğinden biri; Bensizlik, egosuzluk, ayrı bir benin yokluğu anlamına geliyor.

İllüstrasyonlarında konu; sanatçının kendisi, iç dünyası, içeride kalanları, duyguları, diğer insanlarla olan ilişkileri. En iyi bildiği ve gerçekten hakkında bir şey söyleyebileceği konunun bu olduğunu söylüyor.
Tasvir ettiği karakterler genellikle birbiriyle zıt: Farklı düşünceler, farklı fikirler, farklı durumlar birbiriyle çelişiyor. Çünkü varlık olmadan yokluk olmaz, her şey bir bütündür; tıpkı siyah ve beyaz gibi.

Sanatçı, 2007 yılından beri New York, Paris, Seul’de pek çok sergide yer aldı. İşleri New York Times‘da yayınlandı. Lomo için iki tane birbirinden fantastik La Sardina modeli “Moonassi” fotoğraf makinesi tasarladı.Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.