Modigliani de Kimmiş?

Ezgi Özkurt 30.06.2016

Çapkın, hovarda ve 24 ayarda bir sanatçı. Geçen yılın sonunda, nü tablosu 170.4 milyon dolara satılmıştı!

Yahudi kökenli İtalyan ressam ve heykeltraş Amedeo Modigliani, özellikle geçen yılın sonunda çok konuşuldu. Christie’s Müzayede Evi’nin New York’ta düzenlediği açık artırmada, Modigliani’nin nü kadın portresi 170.4 milyon dolara satılınca, bazılarımızın dudağı uçakladı, bazılarımızın sol gözü seğirmeye başladı...


Modigliani'nin Christie's Müzayede Evi'nde 170.4 milyon dolara satılan nü portresi

Modigliani’nin kendi kişisel tarihinde de bir rekor olan bu satış sonrası, entel topluluklar arasında “Öhöm.. Şu sanat camiasında bir Modigliani’yi, bir de Modigliani’yi severim Halduncuğum.. “ cümlesinin ardından filtre kahveler yudumlandı. Gelen hesap, ucu ucuna ödendi. Yürürken cepteki bozuk paralar şıkır şıkır ses çıkarmasın diye, bir el cebe atılıp çaktırmadan paralar kontrol altına alındı.


Görsel Kaynağı: Pinterest

Görsel Kaynağı: Pinterest

18. yüzyılda göçmen olarak İtalya, Livorno’ya yerleşmiş Yahudi kökenli bir ailenin oğlu olan Modigliani, lise çağlarında önce verem, ardından tifo geçirdi ve ikisini de atlattı. Fakat hastalıkları dolayısıyla okulu bırakmak zorunda kaldı. Eğitimden uzaklaşınca kendini resme veren sanatçı, ilk önce Guglielmo Michel’den özel dersler aldı. Ardından Floransa Güzel Sanatlar Okulu’na ve bir yıl sonra da Venedik Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladı. Bu dönemde kendisinin kapı komşusu Picasso’ydu.

Büyük ve trajik bir aşk yaşadığı Jeanne Hébuterne’nin pek çok tablosunu yaptı. En büyük ve son aşkı Jeanne için Modigliani: “Ruhunu görebildiğimde, gözlerini de çizeceğim.“ demişti.

Çiftin ilişkisi her açıdan zordu. Koyu Katolik olan Jeanne Hébuterne’nin ailesi, Modigliani’nin Yahudi olmasından dolayı çiftin ilişkisine karşı çıktı. Yine de ayrılmadılar. “Devlerin aşkı büyük olur“ dercesine, bir kız çocuk sahibi bile oldular. 1918 yılında doğan kız bebeğin ismini, Jeanne Modigliani koydular.


Amedeo Modigliani, Jeanne Hebuterne with Hat and Necklace

Uyuşturucuya bağımlılık derecesinde yakın bir tavır sergilemesiyle de bilinen Modigliani, aslında bohem bir hayat tarzına sahipti. Fakat onu Venedik’te, Paris’te hep şık ve özenli kıyafetler içinde görürdünüz. Dışarıda gözüken ve içeride var olanın birbirinden farklı olması gerektiğini ve insanın gizemlerine sahip çıkmasının önemini savunan sanatçı, sanatında özellikle kadın figürünü kullanmayı tercih etti.

Çapkın, hovarda ve 24 ayarda olan Modigliani, uyuşturucu maddelere olan düşkünlüğünün yanı sıra kadınlara da düşkünlüğüyle bilinirdi. Nü tablolarının sayısının çok olması, şaşırtıcı olmasa gerek.


Amedeo Modigliani, Nu féminin 1917

1920 senesinin yılbaşında yeniden hastalanan Modigliani, günlerce evden çıkmadı. Komşularının meraklanıp evine ziyarete gitmesiyle, karısı Jeanne'in dizlerine yatmış, perişan bir halde olduğu ortaya çıktı. İleri derecede tüberküloz ve menenjit olan sanatçı, henüz 35 yaşında hayatını kaybetti.

Sanatçı için Paris'te büyük bir cenaze töreni düzenlendi ve pek çok sanatçı onu ölümünde yalnız bırakmadı. Bu sırada 9 aylık hamile olan Jeanne, eşinin ölümüyle yıkıldı. Birbirlerine duydukları aşkın eşsiz ve benzersiz olduğu yakın çevreleri tarafından hep söylenirdi. Belki biraz da hastalık boyutuna gelmiş olan aşkla, Jeanne cenazenin ertesi günü kendini evinin camından attı ve hayatını kaybetti.

Bu arada çiftin ilk kızı olan Jeanne Modigliani'nin, babasını anlattığı "Mand and Myth" isimli bir kitabı var. Ve Modigliani hakkında, yönetmenliğini Mick Davis'in yaptığı 2004 yapımı "Modigliani" filmi için de buraya tıklayabilirsiniz.

Film için Picasso'nun çok geri plana itildiğine yönelik eleştiriler yapılsa da, bunun bir Modigliani filmi olması dolayısıyla öne çıkarılanın o olmasında biz bir sakınca görmüyoruz.

Not: Başrolde Andy Garcia oynuyor.


Amadeo Modigliani, Red Head Girl in Evening Dress 1919

‘‘Aradığım gerçek değil, gerçeküstü de değil sadece bilinçaltı.’’ sözlerinin meşhur olduğu Modigliani'ye selam olsun!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.