Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing

Amanda Aman 05.09.2016

Neden herkesin yaptığı sporu yapasınız ki?

Tramplenden atlarken dikkat edeceğiniz şeylerin başında gelir karın üzerine düşmemek, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu çılgın ve riskli spor dalında havadayken postürü sabit tutmak tek kural - dolayısıyla karın üzerine düşmek yüksek ihtimal!

Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing

Bu sporda iyi olmak için süper atletik olmanız gerekmiyor. Önemli olan mücadele ruhu, zamanlama yeteneği ve hafif delilik. Dødsing, ya da "Ölüm dalışı" adlı ekstrem spor, kolları ve bacakları X şeklinde açarak 10 metre yükseklikten atlama. Amaç, havada kalınan süre boyunca mümkün olduğunca pozun içerisinde kalmak ve yaralanmaları önlemek adına beden suya girmeden hemen önce vücudu hafif kıvırmak. Pek çok gözüpek sporcu katıldığından puanlamada atlayabilmiş olmak tek başına yeterli olmuyor; kazananı belirlemek amacıyla başka faktörler de göz önünde bulunduruluyor: Hız, atlamanın gücü ve yüksekliği, atlama tarzı ve sıçrayan su miktarı.

Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing
Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing

Çılgın spor 60'lı yıllarda Oslo’da yer alan ünlü Frognerbadet havuz kompleksinde, muhtemelen arkadaşlarına güç gösterisinde bulunan çocuklar tarafından icat edildi. İlk dødsing şampiyonasında sadece altı atlayıcı ve bir düzine seyirci vardı. 2011 yılında Det Internasjonale Dødseforbundet (Uluslararası Dødsing Derneği)’in kurulmasıyla sporun popülaritesi katlanarak büyüdü. Dünya Dødsing Şampiyonası 2008 yılından bu yana her yaz düzeniyor. Günümüzde Frognerbadet’de düzenlenen Dünya Dødsing Şampiyonası’na yaklaşık 100 gözüpek atlayıcı ve binlerce izleyici katılıyor.

Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing
Modern Vikinglerin Çılgın Sporu: Dodsing

Son yıllarda popülerliğinin Avrupa'ya yayılması hiç de şaşırtıcı değil. En büyük sıçramayı kimin yapacağını merakla bekleyen binlerce izleyici için oldukça eğlenceli olduğu kesin. Pek çok çürükle yarışmadan ayrılan sporcular için de eğlenceli olsa gerek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.