Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

İnci Vardar 26.07.2016

Dünya hala kurtarılamayacak kadar kötü durumda değil.

Bu sabah Suicide Squad’ın yeni fragmanını izledim. Hemen ardından Wonder Woman’ın fragmanı da karşıma çıktı. Daha dün gece Justice League’le karşılaşmıştım. Onun hemen öncesinde Netflix’in sıradaki dizisi Luke Cage’i gördüm.

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Anlayacağınız, sinema ve dizi sektörü, boğazına kadar süper kahramanlarla dolmuş durumda. İnsan merak etmeden yapamıyor, neden baktığımız her yerde bir süper kahraman duruyor?

Bu konuda tamamen teorik olan iki cevabım var. Birincisi, Hollywood süper kahramanların iyi birer yatırım aracı olduğunu çoktandır görmüş durumda. Bir zamanlar western filmler nasıl beyaz perdeyi hakimiyeti altına aldıysa, şimdi de süper kahramanlar sayesinde süper paralar kazanılıyor. Halk bunu istiyor, yapımcılar da iyi, ortalama veya düpedüz kötü filmlerle ellerinden geldiğince talepleri karşılıyorlar.

Peki halk neden süper kahraman filmleri istiyor? Hollywood bize alttan alta bir mesaj mı vermeye çalışıyor? Yoksa bu da büyük oyunun bir parçası mı? (Oooo Illuminati! Alırım bi’ dal!)

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Süper kahraman filmlerinde birkaç ortak özellik var. Öncelikle, hiçbir süper kahraman filmi, dünya kurtarılmadan bitmez. Olur da biterse, ikincisi çekileceği ve dünya muhakkak bir sonraki milyon dolarlarla kurtarılacağı içindir. Dolayısıyla, süper kahraman filmi dediğimiz şey umuttur. İkincisi ise, her ne kadar son yıllarda çekilen filmlerle bunu bir nebze karmaşık hale getirmiş olsalar da, süper kahraman filmlerinde iyiler ve kötüler vardır. Siyah ve beyaz arasındaki ayrım açıktır, fazla kafa karışıklığına mahal vermez. Ancak en önemlisi, süper kahraman, elini taşın altına koyan bir karakterdir. Onun için büyük güç, büyük sorumluluk getirir. Eğer gücünü kullanmazsa, meydana gelecek daha kötü olayların da vebalini boynuna alır.

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Batman o kadar da süper değildir ama büyük sorunlar çıkarabilecek küçük sokak suçlularıyla savaşır. Superman aşırı süperdir ve Dünya dışı tehditler gibi günümüzde pek sık karşılaşmayacağımız sorunları çözer. Iron Man sadece kötülükle savaşmaz, teknolojiyle dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışır. Captain America’nın dünyası siyah ve beyazdan oluşur, gri alanlarla ve ahlaki çelişkilerle işi olmaz. Spider Man, gücünü kullanmazsa neler olabileceğini amcasını kaybederek öğrenmiştir. X-Men’in ana teması olan ayrımcılık, Profesör X’in özel yetenekleri olan çocuklar için açtığı okul sayesinde, toplumsal faydaya yönelik bir rol kazanır.

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Yani süper kahramanlar, bize irli ufaklı da olsa neler yapabileceğimizi, elimizdeki gücü nasıl kullanabileceğimizi anlatır. Ama bir yandan da askere, polise ve hükümete güvenmemizi salık verir. Hatırlarsınız, halka “Şehrinizin kontrolünü yeniden ele geçirin” diyen tek kişi, The Dark Knight Rises’daki Bane’di ve bunun tek getirisi kaos olmuştu. Yine aynı serinin filmi The Dark Knight’ta sıradan halk Batman rolüne soyununca hem kendileri zarar görmüş hem de Batman’in yaralanmasına neden olmuşlardı.

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Sanıyorum burada birkaç denge kurulmaya çalışılıyor. Üzerinize düşeni, gücünüz el verdiğince yapın ama süper olmadığınızı kabullenip asıl büyük işleri daha yetkili kişilere bırakın mesajı veriliyor mesela. Size müthiş savaş sahneleri gösteriyoruz ama eğitimle, teknolojiyle ve empatiyle daha kalıcı faydalar sağlayabilirsiniz de diyorlar. Son olarak, özellikle The Avengers ve Captain America serilerinde gözüme çarpan mesaj; bu insanlar ne kadar süper olurlarsa olsunlar, sonuçta sizin gibi insanlar ve hata yapabilirler, onlara fazla yüklenmeyin şeklinde.

Modern Çağ Mitolojisi: Süper Kahramanlar

Bir de tabii sinemanın kaçış psikolojisine katkısını göz ardı etmemek gerekiyor. Gerçekler psikolojimizi ne kadar zorluyorsa, gerçek dışına o kadar sarılıyoruz. Ne kadar güçsüz ve çaresiz hissediyorsak, “Çare Superman” (veya Harry Potter) beynimizdeki yerini o kadar sağlamlaştırıyor.

Diyeceğim o ki, süper kahraman filmlerinden liderleri sorgusuz sualsiz destekleyen bir halk da çıkabilir, süper kahramanların karakteristik özelliklerini örnek alıp halk kahramanı olmaya oynayan nesiller de. Kuşku götürmeyecek iki gerçek var: Bu iş bir süre daha güzel para kazandıracak ve dünyanın henüz kurtarılamayacak kadar kötü durumda olmadığı umudunu aşılayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.