Modanın Görünmeyen Tarafı Kalmasın: Kısa Film Ve Videolar

Buse Akın 06.05.2016

Modayla film dünyasının birleştiği seyir zevkine biraz daha devam edelim. Bu sefer sadece film ya da dizilerle değil, moda odaklı kısa film ve videolarla da buluşalım.

Moda dizileri, belgeselleri ve filmleri listelerimizi sıraladık. Peki ya izlememiz gereken videolar, kısa filmler? Her moda delisi kadının mutlaka görmüş olması gereken videoları sıralıyoruz şimdi de. Hepsi modanın büyüsüyle dolu, hepsi parıltılı bu videolardan yola çıkarak, bu dünyaya biraz daha yaklaşabilirsiniz. En sevdiğimiz ve en çok izlenmesi gereken videolarla çıkacağınız bu serüvende birçok sır keşfetmek mümkün.


1. Öncelikle, en sevdiklerimden biri olan Castello Cavalcanti ile başlayalım. Castello Cavalcanti’nin yönetmeni, filmleriyle yakından tanıdığımız Wes Anderson. Wes Anderson denince akla gelen renklerin uyumu, sahnelerin harikalığı modayla birleşince ortaya doyulmaz bir iş çıkmış. Prada’nın Wes Anderson ile buluşmasını yazmaktan heyecan duyuyorum; karşınızda Castello Cavalcanti!


2. Prada ile devam edelim istiyorum. Karşınızda, video serisi olan The Postman Dreams’in bir parçası THE LAUNDROMAT! Laundromat’a ek olarak The Tree, The Makeout ve The Battlefield de izlenmesi gerekenler arasında. Bir buçuk dakikayla iki dakika arasında değişen videolar, Prada dünyasının renklerini yansıtıyor.


3. Prada’dan sonra Miu Miu’nun Women’s Tales serisini paylaşmamak da olmaz. Miuccia Prada’nın dokunduğu her yerde büyüsü devam ediyor. Prada videolarında olduğu gibi Miu Miu’yu izlerken de keyif almamak elde değil. 11 videodan oluşan seride bir favori belirlemek çok zor fakat De Djess öncelikli önerilerim arasında. Yine de tüm videoları izlemenizi tavsiye ederim, hepsi birbirinden güzel. Miu Miu Women’s Tales’i yaratırken her video için ayrı kadın direktörle çalıştı.


4. Aynı zamanda bir Beatles şarkısının adını taşıyan "She Said, She Said", Co Collections’ın en iyi işlerinden biri. Lezbiyen bir çiftin boşanma sürecinden kesitler anlatan kısa filmde moda odağını görmemek imkansız.


5. Uzun belgeseller izleyemiyor fakat yine de moda dünyasının ünlü isimleriyle ilgileniyorsanız, bu kısa film tam size göre olabilir. Film yapımcısı Chelsea McMullen, ünlü Fransız tasarımcı Isabel Marant’ın sabah rutinini inceliyor, kendisiyle özgünlük ve de kadınlık hakkında konuşuyor.


6. i-D Magazin’in birçok işini önermek mümkün. Videolarını ve yazılarını sıklıkla takip ettiğim oluşumun, müzik ve moda kültürüne ait farklı paylaşımları var. Bunlardan biri olarak da Dries Van Noten’ın High Tide’ını söylemek mümkün.


Aynı zamanda, daha önce yer verdiğimiz moda dünyasının telaffuzları yazısını destekleyici nitelikte bir i-D videosu paylaşmakta da yarar var;


7. Günün It-Girl’lerinden biri olan ve tasarladığı denim koleksiyonu, Alex Turner aşkı ve de açık ayakkabılarını çoraplarla giymesiyle yakından tanıdığımız Alexa Chung’ın sanırım yapamayacağı iş yok. Gia Coppola’nın direktörlüğünü yaptığı videoda Alexa Chung’ı şarkı söylerken görüyoruz.


8. Son olarak, moda dünyasını markaj altına alan bir video olmasa da her karesinin özenle tasarlandığı Beyonce’nin Formation klibini de bu listeye almak gerekiyordu. Üstelik Formation’ın moda konusundaki etkisi henüz geçmemişken Lemonade’i çıkaran Beyonce, 1 saatlik harika bir seyir zevki sunuyor.


Buse Akın


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.