Moda Filmlerine Devam!

Buse Akın 22.04.2016

Moda filmleri yazı dizimiz devam ediyor. Bu hafta konuklarımız Edie Sedgwick, Julia Roberts ve Cate Blanchett.

Serinin ilk bölümlerini okumadıysanız, buraya ve buraya göz atmanızı öneririz.

1. Factory Girl

Belgesellerden çıkıp kaldığımız yerden devam etmek için bence Edie Sedgwick’in yaşamını anlatan bu filmde bol bol Andy Warhol ve Fabrika görmek mümkün. Moda hakkında bir film değil fakat gerek Sedgwick’in giyiniş tarzı gerek moda sektörüne etkisini anlatışıyla, aslında tam da moda severlerin izlemesi gereken bir film. Sedgwick’i Sienna Miller, Andy Warhol’u Guy Pearce, Bill Quinn’i ise Hayden Christensen canlandırıyor ve moda filmleri listelerinin olmazsa olmazı.

2. Pretty Woman

Listede adını görür görmez kulağınızda melodisi çınlayacak elbet, fakat melodisi kadar oyuncuların görünüşleriyle de hafızalarda yer edinen filmlerden biri. Aklımızda yer eden eldivenlerle kombinlenmiş kahverengi elbiseyi Julia Roberts da çok sevmiş. Hatta Roberts filmde giydiği elbiseyi hala sakladığını söylemiş.

3. A Single Man

Filmin yönetmeni, ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’ken listeye girmemesi zaten mucize sayılırdı. Efsanevi Hollywood stilisti Arianne Phillips, kostümleri yönetmenin ricası üzerine yapıyor ve film son zamanlarda ortaya çıkan en estetik filmlerden biri oluyor. Konusu moda değil fakat 60’lı yılları oldukça güzel yansıttığı için bu perspektiften bir daha izlemeye kesinlikle değer.

4. The Great Gatsby

İster Di Caprio’lu 2013 versiyonu, ister Redford’lu 1974 versiyonu olsun, eğer 20’lerin parıltılı modasına ve yaşantısına düşkünseniz, iki filmdeki kostümler de sizi yeterince büyüleyecek. Üstelik ikisi birden kostüm dalında Oscar ödüllü.


5. The Royal Tenenbaums

2001 yapımı olan filmin yönetmeni olan Wes Anderson, adının geçtiği her filmde, görüntülerin güzelliğinden emin olacağımız yönetmenlerin başında. Anderson filmin kıyafetleri için ünlü kostüm tasarımcısı Karen Patch’e ricada bulunmuş, Patch de biraz Fendi yardımı ile bu işi yapmış. Fendi ve Royal Tenenbaums demişken, Gwyneth Paltrow’un üzerinde gördüğümüz, filmin en ikonik giysilerinden biri olan kürk, tam olarak bu yardımlardan biri. Ayrıca yönetmen Tenenbaum'ların 70'lerden kalma görünmesine çok özen göstermiş, film boyunca da aynı ya da benzer kıyafetlerle görünmelerini istemiş. Moda konusunda ikonik filmlerden biri.


6. Blue Jasmine


Bu film Cate Blanchett’ı Chanel, Fendi, Hermes gibi ünlü tasarım markalarla bol bol gördüğümüz filmlerden biri ve benim kişisel tercihlerimden. Klasik fakat sosyetik bir görüntüsü olan Blanchett, karakterine tam olarak uyum sağlıyor aslında. New York sosyetesinden ayrılmak zorunda olup zenginliğinden geriye dolabından başka bir şey kalmayan kız kardeşinin yanında, San Francisco’ya taşınan Jasmine’in hikayesi... Bu filmi izleyince sürekli kendime söylediğim ve sizin de söylediğinizi bildiğim “Başıma illa bunlar gelecekse veya sinir krizi geçirmek zorundaysam da Elie Saab giyerken, Chanel giyerken olsun” dileğinin gerçeğe dönüşmüş hali. En azından dileğimizin doğruluğunu tartarız diyorum ben.


Buse Akın


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Old User
wowww
22.Nis
Beğen(1) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.