Milyonlar Yenikapı'da Toplandı

İnci Vardar 08.08.2016

Milyonlar diyerek abarttım mı bilmiyorum ama şu kalabalığa bakar mısınız? Müthiş!

15 Temmuz'dan beri demokrasi nöbetleri devam ediyor. Ama asıl dün, yine HDP dışında muhalefetin de davet edildiği ikinci büyük demokrasi ve şehitleri anma mitingi yapıldı. Hemen hemen herkes oradaydı. Merak etmeyin, kimse bilmediğimiz bir şey söylemedi. Ama şu kalabalığa bakar mısınız?

Milyonlar Yenikapı'da Toplandı

Müthiş bir kalabalık gerçekten.

Peki bu kalabalığa kimler, neler söyledi? Çok kısa anlatalım.

AA'nın verdiği bilgilere ve Türkiye'nin tüm televizyon kanallarından izlediklerimize göre, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez şehitler için dua etti.

Darbe girişimi sırasında yaralanan Orçun Şekercioğlu da konuşma yaptı. "15 Temmuz darbe girişiminin ardından milletimize bu aydınlık günleri göstererek bizi bir araya getiren Rabbimize hamdolsun" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti devletine mazisi şan ve şerefle dolu TSK'ya ve asil millete yaşatan hainlerin en ağır şekilde cezalandırılacağını dile getirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bahtiyarım çünkü Türkiye'mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır" dedi. Ayrıca Fetullah Gülen'den "İblise ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu voyvoda" şeklinde bahsetti. Voyvoda. İlginç.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise yine demokrasinin kazandığını ve bir daha hiçbir gücün darbeye teşebbüs edemeyeceğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'un bir uzlaşma kapısı araladığını söylerken, "15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız" diye ekledi.

HDP eş başkanları bir şey diyemedi, çünkü Cumhurbaşkanı onları PKK'dan farksız gördüğünü açıkça belirtmiş ve bu uzlaşma ortamında bile mitinge davet edilmeyeceklerini çok önceden söylemişti.

Türkiye Başbakanı ise bizi öldürmeyen darbenin daha çok güçlendireceğini söyleyip 15 Temmuz'u ikinci bir Kurtuluş Savaşı olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanı ise 15 Temmuz'un farklı tarihi olaylarla (Malazdirt'te Anadolu'nun kapılarını açmak, Süleyman Şah'ın 1075'te devlet kurması, Osman Gazi'nin imparatorluğa ulaşan bir devlet kurması, Çanakkale Savunması, İstiklal Harbi) benzerliğinden dem vurarak konuyu yine idama getirdi. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, bütün siyasi partilerin de genel başkanları burada ve talebinizi biliyorlar, eğer siz isterseniz ve TBMM'den böyle bir karar çıkarsa, ben peşinen onaylarım" dedi.

Evet, daha önceden duymadığımız hiçbir şey yok. Ama katılımcı yoğunluğu gerçekten olağanüstü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.