Milyar Dolarlık Tıraş Bıçağı

Serdar Demireren 03.08.2016

3.2 milyon abonesi bulunan tıraş bıçağı abonelik kulübü “Dollar Shave Club”, Unilever tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alındı.

80’li yıllarda yayımlanan janti Ali Desidero’lu reklamlardan, tıraş bıçağı ve yan ürünlerine hepimiz aşinayız. Yeri geldi “kullan at” dediler, yeri geldi “20 kullanıma kadar” güvenle kullanın.

Milyar Dolarlık Tıraş Bıçağı

Ancak, Amerika menşeli bir e-ticaret firması olan “Dollar Shave Club” daha düşük maliyetlere daha kaliteli ve kişiye özel ürünler vaat ederek bu sektörde fark yaratmayı başardı.

2011 yılında kurulan girişim, ilk tohum yatırımını Twitter, Airbnb, Foursquare gibi birçok firmaya da yatırım yapmış özel girişim sermayelerinden biri olan Andreessen Horowitz’den 2012 yılında aldı. Bu sırada yayınladıkları ilk reklam filmleri ile de kendilerinden fazlasıyla söz ettirdiler.

İlerleyen dönemde hem müşteri kitlesini büyüten hem de ürün çeşitliliğini artıran Dollar Shave Club, 2015 yılı başına kadar toplamda yaklaşık 150 milyon dolarlık 4 farklı yatırım daha aldı. 2011 yılında 1 milyon dolar tohum yatırım ile yola çıkan girişim, 2015 yılında ulaştığı 2 milyon üye sayısı ile tüm Amerikan tıraş bıçağı pazarının %13.3’üne ulaşmayı başarmıştı.

Bilindik tıraş bıçağı markaları, bu gelişmeye refleks olarak, kendi abonelik modellerini çıkarmayı denemiş olsa da Dollar Shave Club’ın yakaladığı başarıya ulaşmayı başaramadılar. Sadece rakip ürünler geliştirmekle kalmayan “bilindik markalar”, Dollar Shave Club’ı patent haklarını ihlal etmekle suçlayarak hedef tahtasına da koydular. Ancak, henüz bu davanın Dollar Shave Club’ı olumsuz etkilediğini söylemek pek mümkün değil.

Öyle ki, her geçen gün abone sayısı artan ve şu anda 3.2 milyon abonesi olan “Dollar Shave Club” geçtiğimiz günlerde Unilever tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alındı. Bu satın alma ile neler olacağını ilerleyen dönemde göreceğiz, ancak 45 kişilik bir mühendislik ekibi ile 1 milyar dolar’lık bir başarıya “imza atan” bu ekibin uluslararası bir firmanın da desteğini alarak neler yapabileceğini düşünmek hepimizi heyecanlandırıyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.