Milli Yemeğimiz Mantı, Artık Müzede!

Oğuz Taktak 09.08.2016

San Francisco Modern Sanat Müzesi’nde açılan In Situ isimli restoranda, milli aşçımız Mehmet Gürs’ün yaptığı mantı da yer alacak.

In Situ, San Fransicso Museum of Art’ta bulunan bir restoran. Müzeyi gezerken dünyanın çeşitli coğrafyalarından sanatçıların işlerini görüyor ve farklı kültürlerle de etkileşim kurabiliyorsunuz. Bu zaten dünyanın tüm modern sanat müzelerinde aranılan bir özellik. “Yemek de sanat gibi kendini ve kültürünü ifade etme şekliyse, sanat olarak kabul edilebilir mi?” sorusunun cevabını arayan Corey Lee, kalkmış, dünyanın en iyi 100 restoranı listesinde yer alan restoranların şeflerinden yardım almış ve çeşit çeşit kültürün yansıması olan yemeklerden oluşan bir menü hazırlamış.

"Yes, Chef!" #riccardocamanini coming by for another lesson
In Situ (@insitu_sfmoma) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Ancak bizi en çok ilgilendiren kısım ise burada başlıyor. Milli aşçımız Mehmet Gürs de şef olarak bu listede. Üstelik mantı ile.

Mehmet Gürs’ün şefi olduğu, İstanbul’da bulunan Mikla isimli restoran, 2015 yılında “Dünyanın En İyi 100 Restoranı” listesine 96. sıradan giriş yapıyor. Ardından bu yıl, 56. sıraya yükseliyor ve bu durumda koltuklarımızı kabartarak bu önemli ve uluslararası gastronomi listesine giren tek restoran oluyor.

Restoranın menüsünde Mehmet Gürs’ün yanı sıra öyle şefler var ki, gördüğünüzde 1968 Woodstock line-up’ıymış gibi bir etkide kalıyorsunuz. Liste Osteria Francescana’nın şefi Massimo Bottura ile başlıyor, Momofuku’dan şef David Chang, rock&roll yıldızı şef Thomas Keller, Daniel’in mutfak sihirbazı Daniel Boulud ile devam ediyor ve efsane Noma’nın şefi Rene Redzepi ile ilerliyor. Üstelik bu daha başlangıç.

Gelelim Mehmet Gürs’ün müzeye giren mantısına.

Mantı bu. Kendisi sumaklı ve füme yoğurtlu. İçindeki et kuzu eti. Mikla’nın en meşhur yemeklerinden. Mehmet Gürs’ü tebrik ediyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.