Milletvekillerinin Yargı Süreci Başlıyor

İnci Vardar 08.06.2016

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu milletvekilleriyle ilgili süreç başlıyor.

AA'nın haberine göre, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, 152 milletvekili hakkındaki 799 dosya ile ilgili süreç bugünden itibaren işlemeye başlayacak.

Milletvekillerinin Yargı Süreci Başlıyor

Hakkında dosyası bulunan 152 milletvekilinin 29'u AK Parti'li, 57'si CHP'li, 55'i HDP'li, 10'u MHP'li, 1'i ise Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka. Bu dosyaların 50'si AK Parti, 211'i CHP, 511'i HDP, 23'ü MHP, 5'i ise Nazlıaka'ya ait.

TBMM Başkanlığı, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin sürecin nasıl işleyeceği ve dosya tesliminin nasıl yapılacağı konusunda aldıklara kararlara göre dosyaların teslimi bir prosedür içinde gerçekleşecek. Dosyaların yıpranmaması için teslim alma işlemi Meclis'te yapılacak. Önce Meclis Başkanlığı ile Karma Komisyon uzmanları, sonra TBMM Başkanlığı ile Başbakanlık uzmanları, son olarak da Başbakanlık ile Adalet Bakanlığı uzmanları kendi aralarında teslimi yapacak, ardından tüm dosyalar Adalet Bakanlığına götürülecek. Dosyaların kurumlar arasında taşınmayacağı, her kurum yetkilisinin dosyaları tek tek inceledikten sonra imzayla teslim alacağı işlemin 2 gün içinde yapılması planlanıyor.

Meclis'teki tüm dosyaların iadesinin ardından TBMM'de dokunulmazlık dosyası kalmamış olacak; yeni dosyalar için dokunulmazlığın kaldırılması süreci işlemeyecek.

Haber Kaynağı: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.