Mikroskopsuz Görülebilen Mikroskobik Parçacıklar

Bihter Kartheuser 27.08.2016

Atomik parçacıkları dev ekranda görmenin dayanılmaz hafifliği...

Okuldaki fizik hocanızı özlediyseniz, bugünkü makalemi okuyarak avunabilirsiniz. Zira bu ilginç konuyu yazmaktan alıkoyamıyorum kendimi. Söz konusu olan mikroskobik parçacıklar; ancak Rus ve Avustralyalı bilim insanları mikroskop olmadan da onları görebileceğimizi söylüyor. Okul yıllarında koca okulda belki bir ya da iki mikroskopla idare etmek zorunda kalmıştık. Bugünün teknolojisiyle ise mikroskobik parçacıkları dev ekrandan izleyebileceğimiz söyleniyor. Tabii, bu teknolojinin kullanılabilir hale gelmesi, dahası Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi ne kadar zaman alır onu bilemiyorum!

Rusya’dan ve Avustralya’dan bir grup bilim insanı lazer aracılığıyla optik materyallerdeki mikroskopik parçacıkları görmenin başka bir yolunu buldu. Bu tip bir materyalin arasından geçen ışık huzmesi onu bölerek karakteristik bir örüntü yaratır bu örüntü projeksiyon ekranında görülebilen sayısız parlak noktadan oluşur. Araştırmalara göre projeksiyon ekranında görülen noktaların sayısı optik materyale serpilmiş mikroskobik parçacıklarla tam olarak aynı. Bu araştırma sayesinde herhangi bir optik materyalin şeklinin ve yapısının pahalı elektron veya atomik-güç mikroskobu olmadan da tayin edilebileceği anlaşıldı. Araştırmacılar bu yeni yöntemin optik araçları çok daha hızlı tasarlamada yardımcı olacağını söylüyor.

Mikroskopsuz Görülebilen Mikroskobik Parçacıklar
Kırılma Örüntüsü, ITMO Üniversitesi. Phys.org

Optik devre üretimi, optik sinyalleri artıracak, onları odağa getirecek, hareketlerini yönlendirecek ve değiştirecek cihazlara ihtiyaç duyar. Sıradan lensler, bu görevlerle nano boyutta baş edemez. Bu yüzden bilim insanları fotonik kristaller ve metamateryaller gibi yapay optik materyaller üzerinde çalışıyor. Bu materyaller ışığın olağandışı dalgalarla yayılmasını kontrol edebiliyor. Ancak bu özelliklere sahip optik materyaller üretmek ciddi bir emek gerektiriyor. ITMO Üniversitesi bilim insanları optik kırılma yöntemini kullanarak fotonik kristallerin yapısını incelemeyi öneriyor. Diğer bir deyişle, örnek lazer ışınlarına maruz bırakıldığında ortaya çıkan ışık örüntüsüne bakılarak örneğin özelliklerinin ortaya çıkarılması öneriliyor.

Phys.org’un haberine göre, araştırmanın yazarlarından Mikhail Rybin, serpicilerin (scatterers) şekline ve göreli pozisyonuna göre ışığın heterojenliği algıladığını, ışık dalgalarının örneğin ardında farklı şekilde yayılmaya devam ettiğini söylüyor. Yani örneğin yapısı, projeksiyon ekranında farklı kırılma örüntüleri yaratıyor. Ekrandaki noktaları sayarak örneğin özelliklerini çıkarabiliyorlar. Bu yeni yöntem sayesinde hem örneğin bozulmasına engel olunabiliyor hem de pahalı elektron veya atomik-güç mikroskoplarına ihtiyaç duyulmadan örneğin özelliklerine bakılabiliyor. Bu yöntem sayesinde ayrıca, fotonik kristaller ile metayüzeyler arasındaki geçiş de tayin edilebiliyor.

Akademik erişimi olanlar araştırmaya dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.