Mikrodalgayı Sadece Yemek Isıtmak İçin Kullanıyorsanız, Yazık Ediyorsunuz!

Oğuz Taktak 10.06.2016

Aslında mikrodalga fırınla neler yapılabiliyor, neler...

Birçok insanın mutfağının bir köşesinde duran bir cihazdır mikro dalga fırın. Genellikle yemekleri ısıtmak ve donmuş gıdaları çözmek için kullanıldığından biraz yalnız ve biraz mutsuzdur. Oysa mikrodalga fırını amacına uygun olarak kullansanız, bazı hilelerini bilseniz, o size hem para hem de zaman tasarrufu sağlayacak. Üstelik kullandığınız basit yöntemlerle kendinizi çok yaratıcı hissettirecek bir cihaz da aynı zamanda.

Peki, neler yapabiliriz mikrodalgada? Şöyle bir bakalım.

Otları kurutmak

Evet, taze otları ve hatta çiçekleri kurutmada mikrodalga fırınlar büyük yardımcınız. Eğer sonbaharda ve kışın kullanmak üzere kurutacağınız otlarınız varsa, onları birkaç dakika mikrodalgaya verin ve sonrasında kuru bir yerde saklayın.

Her dolapta illa ki bulunan yarım ve kurumuş limonları canlandırmak

Buzdolabının asi çocuğu yarım limon, zamanla kurur ve maalesef çöpü boylar. Onun yerine o kurumuş yarım limonu mikrodalgada şöyle bir çevirin, limonunuz yumuşak ve sıkılabilir bir hale gelsin.


Kavrulmuş kuruyemiş mi? Neden olmasın?

Elinizdeki bir avuç fındığı ya da cevizi biraz daha lezzetli hale getirmek için koca fırını açıp bir de üzerine ısınmasını beklemek, sonra fındıkları fırınlamak falan derken o-hooo... Çok zaman. Hiç gerek yok. Fındıklarınızı ya da cevizlerinizi bir plaka üzerine tek kat halinde dizin. Verin mikrodalgaya. 4-8 dakika arası şöyle bir çevirtin. Yemişleriniz çıktığında üzerinde kızarmış ekmek rengi olmayacak ama tatlarını artırmış olacaksınız.

5 dakikada patates pişirmek

Hepimiz zamana karşı yarışıyoruz ve fırında patates yapmaya genelde vaktimiz olmuyor. Bir kumpir olmuş 15 lira Ortaköy’de. Canınız, Ortaköy’e gidecek vaktiniz olmamasına rağmen deliler gibi patates istiyorsa şöyle yapın: Patatesi soyun, bir kaseye koyun. Üzerine 3-4 yemek kaşığı su koyun. Kaseyi streç filmle kaplayın ve bıçakla delikler açın. Maksimum güçte 5 dakika pişirin.

Soğan-sarımsak soymak

Sarımsak dişine bıçakla vurma yöntemi aslında soymak için güzel yöntem. Ama bir baş sarımsağı mikrodalgaya vererek 20 saniye kadar döndürüyorum. Çıkardıktan sonra elimle hafifçe ovaladığımda kabuk hoop soyuluveriyor.

Soğan soyarken çok ağlayanlardansanız eğer, şimdi silin o gözyaşlarınızı. Ağlamadan soğan doğramak için en iyi müttefikiniz mikrodalga fırın. Soğanı soyun, birkaç parçaya kesin ve 30 saniye kadar mikrodalgada çevirin. Soğan gözlerinizi yaşartan o gazı çıkartacak, siz de soğanınızı istediğiniz gibi, ağlamadan doğrayabileceksiniz.

Kolayca domates soymak

Domates soyamaya üşenenler, birleşin!
Artık domates soymak işkence olmaktan çıktı. Domatesimizi alıyoruz, su dolu bir kaseye koyuyoruz. Mikrodalgaya verip maksimum ısıda 45 saniye çeviriyoruz. Çıkardıktan sonra bir baktık, kabuklar kolayca soyuluyor. Gözyaşları sel.

Kurumuş pizzayı yenebilir hale getirmek

Bir gece önce söylediğiniz pizzadan kaldı. “Eh, bu akşam da onları gömerim eve gidince” diye düşünüyorsunuz. Eve bir geliyorsunuz, pizzayı dışarıda bırakmışsınız. Kurumuş. Atıyorsunuz mikrodalgaya, ı- ıh, yine olmuyor. O noktada şunu yapmalısınız: Pizzayla birlikte biraz su da koyun yanına, öyle verin mikrodalgaya. Buhar, kurumuş pizzanın hamurunu yumuşatacaktır.

Hamur kabartmak

Hamuru yoğurup kabarmasını bekleyecek kadar sabırsızsanız, hamurun o en sondaki kabarma kısmını mikrodalgaya bırakın. Mikrodalgadaki o hızlı üflemeler hamurunuzun kabarmasına yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi mikrodalga canmış.
O zaman şimdi, gidip mikrodalga fırınınıza sıkıca sarılıp onu ne kadar çok sevdiğimizi söyleme vakti...

Şef Oğuz Taktak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.