Mik-kem-mel Bir Fırında Tavuk İçin 8 İpucu

Yutgitsin Ekibi 15.05.2018

Fırında tavuğunuzu, “İşte, tavuk yani”den rönesans şaheserine dönüştürecek sırları açıklıyoruz. Dikkat, yüksek miktarda ağız sulanmasına sebep olur!

Demir tava kullanın:Tavuğunuzun but, kalça gibi daha koyu renk kısımları, göğüs gibi açık renk etlere göre daha uzun sürede pişer. Yani but pişene kadar göğüs eti tebeşir kıvamına gelebilir. Demir tavanın ısısı, tavuğun altının daha hızlı pişmesini, haliyle bütün tavuğun sulu sulu kalmasını sağlar. Tam etki için fırınınızı ısıtırken tavanızı da fırın içinde önden bir ısıtın.Tavuğunuzu tuzlu suda bekletin:Salamura olayını şurada detaylıca anlatmıştık. Sakın ihmal etmeyin. Fark sizi şaşırtacak.Tavuğun derisini iyice kurulayın ve yağlayın:İyice kurulanmış deri, daha iyi kızarmış deridir. Ayrıca hangi deri daha iyi kızarmış deridir biliyor musunuz? Tereyağı ve zeytinyağı ile yağlanmış deri!Tavuğun boşluğunu aromatiklerle doldurun:Eğer bütün tavuk pişiriyorsanız, tavuğun boşluğunu arpacık soğanı, bütün limon, taze baharatlar, sarımsak ile doldurabilirsiniz. Pişerken tavuğun yağı ve buharı ile bu aromalar yavaş yavaş kendilerini salacak ve tatlarını ete bırakacak.


Tavuğun derisini soslayın:Daha da iyi kızarmış bir deri için fırındaki son yirmi dakikada tavuğun derisini tatlı bir sosla kaplayabilirsiniz. Mesela bal, soya sosu ve limon karşımı ile. Merak etmeyin, soya sosunun tuzu, balın şekerini bastıracak ancak şeker misler gibi karamelize olacak.Tavuğunuzu ortadan ikiye bölün:Daha eşit kızarmış ve daha kısa sürede pişmiş bir tavuk için, bölün gitsin. Nasıl yapılır videosu şurada:Termometre kullanın:Tariflerde süre ve ısı yazar ancak o tarifi yazan sizin tavuğunuzun ağırlığını ve fırınınızın performansını biliyor mu acaba? Tabii ki hayır! Elinizin altında 15 liralık bir mutfak termometresi olsun ve hayatınız boyunca bir daha kuru tavuk yemeyin! Bu arada termometre, kalçanın en kalın yerine batırınca 70 derece göstermeli.


Termometreniz yoksa kalçanın aynı yerine bir kürdan batırın, kanlı, pembe bir su çıkıyorsa daha zamanı var, berrak bir su sızıyorsa tamamdır!Dinlendirin:Tavuğun (ve aslında bütün etlerin) piştikten sonra dinlenmeye, kasların merkezine toplanmış suların geri yayılmaya ihtiyacı var. Yoksa kestiğiniz an bütün sular kesme tahtanıza yayılır. Üstünü folyo ile kapatın ve en az 10 dakika dinlendirin.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.