Migren İçin Yeni Tedavi: HIRREM

Olgu Alibeygil 22.09.2016

Henüz çok yeni ve deneme aşamasında bir yöntem migren ağrılarını geçirmek için ümit veriyor.

HIRREM (high-resolution, relational, resonance-based, electroencephalic mirroring) adı verilen bir terapi yöntemi migren ağrılarını yok etmeyi vadediyor. Yapılan ön araştırmalar, ses dalgaları yardımıyla beyin aktivitesini dengeleyen bu yöntemin kan basıncını düşürdüğünü ve migren semptomlarını giderdiğini ortaya çıkarmış.

HIRREM nasıl çalışıyor?


Görsel: Wakehealth

Brain State Technologies tarafından geliştirilen HIRREM aslında travma, uyku sorunları ve stres için 2011 yılından beri kullanılıyor. Herkesin beyin frekansları kendine özgü olduğu için önce bu frekansların tespiti yapılıyor. Kafaya yerleştirilen hassas sensörler yardımıyla beyin aktivitesi ses dalgalarına dönüştürülüyor ve sonra kulaklık yardımıyla kişiye dinletiliyor. Kendi sesini rahat bir ortamda dinleyen beyin de yatışıyor ve kendi ritmini yeniden düzenliyor. Sağ ve sol lob arasında dengesizlik varsa, bunlara çeki düzen veriyor. Beyin kendi sesini dinlerken, ilgilendiği organlarla ilgili de veri elde ediyor ve bir yanlışlık varsa düzeltiyor.


Yakın zamanda yapılan çalışmalar HIRREM metodunun yüksek tansiyon ve migrene karşı da etkili olduğunu ortaya çıkarmış. İlk çalışmada 10 kişi, 10 gün boyunca 18 HIRREM seansına girmiş. Kalp ritmi ve kan basıncı oranlarında olumlu yönde ciddi değişimler görülmüş. İkinci çalışma 52 migren hastası üzerinde yapılmış. Dokuz gün boyunca 16 seans alan hastaların baş ağrılarının geçtiği gözlemlenmiş. Migren hastaları üzerinde yapılan çalışmayı bir de kontrol grubu ile birlikte deneyen araştırmacılar, HIRREM seanslarının etkisini bir kere daha görmüş.

HIRREM cihazının henüz tıbbi lisansı ya da üzerine yapılmış geniş araştırmalar yok. Fakat beynin elektriksel aktivitesindeki anormalliklerden kaynaklanan migrenin tedavisinde yeni bir umut olarak görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.