Midnight Special

Onur Arslan 13.07.2016

Bir öbürküleştirme aracı olarak bilim kurgu...

Bu hafta eşimle, tatilden dönüp de doğru düzgün bir korku filmi bulamadığımızdan (düzgün olanların hepsini zaten izlediğimizden) bu sefer bir bilim kurgu filmi izlemek için girdik karanlık salonlarına sinemanın. Midnight Special'ı bu seneki İstanbul Film Festivali’nde de izleyemediğim için özellikle ısrarcı oldum. Take Shelter ile tanıdığımız genç yönetmen Jeff Nichols, yazdığı ve yönettiği az sayıdaki filmle bağımsız tarafını koruyarak ama ilk kez bir stüdyo (Warner Bros.) ile de çalışarak kendi sinema dilini, oldukça tehlikeli sayılabilecek bir tür olan bilim kurguda da koruyabilmiş diyebilirim.

Midnight Special

Bu sene Berlin’de Altın Ayı’ya da aday gösterilen filmin kadrosu da oldukça başarılı oyunculardan oluşmakta. Oscar adaylığı bulunan Michael Shannon (Revolutionary Road, 99 Homes, Take Shelter), Joel Edgerton (Warrior, Black Mass), Kirsten Dunst (Spider Man 1-2-3, Melancholia), Adam Driver (Star Wars: Force Awakens, Frances Ha) ve tabii ki genç oyuncu ve filmin merkezi Jaeden Lieberher (St. Vincent, Aloha).

Midnight Special

Filmin konusu şöyle: Roy, oğlu Alton'ı bir zamanlar üyesi olduğu dini tarikata kaptırmıştır. Özel güçlere sahip olan Alton'ın sadece bu tarikat değil, devlet de peşindedir. Bunun üzerine Roy, arkadaşı Lucas'ın yardımıyla oğlunu kaçırır. Bir süre sonra onlara eşi Sarah da katılır. Böylece devlet ajanlarından kaçarken, Alton'ın güçlerinin de keşfedileceği bir yolculuk başlar.

Midnight Special

Jeff Nichols bir röportajında filmi çekerken, küçük bebeğini, bebek monitöründen izlemesinden ilham aldığını söyler. Muhtemelen bu nedenle Kirsten Dunst’ın oynadığı anne karakterinden ziyade, filmin merkezinde oğlu ile birlikte Micheal Shannon’ın hayat verdiği – bunda da oldukça başarılı olan – baba karakteri vardır. Karşılaştıkları her engelde oğlu ile daha da yakınlaşan ve ona daha çok şefkat besleyen bir baba olduğu kadar; oğlu dış dünyanın etkilerinden dolayı güçsüzleşip de bunun için kendi özgün kararlarını almaya başladıkça, hem üzerine titreyen hem de oğlunun yolunu açmak için didinen bir figürdür. Neredeyse Lacan’ın anneden ayrışarak bireselleşen bebeğinin aksine, oğlundan ayrışmaya çalışan bir baba ile karşı karşıyayızdır. Bunun nedenlerinden biri de tabii ki annenin çok daha önceleri oğlundan ayrışmış olmasıdır. Filmdeki birçok gizem gibi bunun da nedeni açık olarak belirtilmemekte. Alton karakteri, filmin başında dediğimiz gibi zaten anneden ayrışmıştır. Devamında babadan, onun can yoldaşı eyalet polisi Lucas’tan ayrışmaya başlaması ile birlikte, kendiliğinin, güçlerinin farkına varmaya başlar. Özellikle karanlıklarda yaşadığı yıllardan sonra, ona zarar verdiği düşünülen güneş ışınlarına çıktığı sahne tam bir kendini ortaya çıkarma, kendi potansiyelini keşfetme anıdır. Bu yüzleşmeye babası ile çıkar. Bundan sonraki her anında zaten her adımını kendisi hesaplamakta, planları kendisi yapmakta, etrafının ve yaşadığı dünyanın kontrolünü ele almaktadır. Tüm bunları yapmasının nedeni, başkalarından ona uzanan bağları teker teker koparmasıdır. Bu kopuş, kendi varlığının biricikliğini keşfetmesine; bu keşifle birlikte de kendisi gibi olanları arayışa doğru yol alır.

Midnight Special

Filmin finaliyle ilgili hayli zıt görüşler mevcut. Kimisi, beklentileri karşılamadığını belirtirken; kimisi de gizem yükünü asla boşaltmayan filmin, finalinin de bu ağırlığa yakışır şekilde kotarıldığı görüşünde. Ayrıca filmdeki gerilim unsurunun da uzaylı (ya da her neyseler) varlıklarla hiçbir ilgisinin olmaması; filmdeki gerilimin, insanların birbirleri arasındaki ilişkilerden kaynaklanması da uzun süredir uzaylılar (ya da mutantlar ya da süper kahramanlar) tarafından tehdit edilen insanlık için bir değişiklik olmuş. "Hazır başkaları rahat bırakmışken birbirimize düşelim" diyerek bunun da hakkını vermişler. Nichols, stüdyo ile çalışmış olsa da hayli bağımsız tatta bir iş yaparak en azından +1'imle benden tam not almış oldu böylece.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.