MHP'de Sular Durulmuyor: Muhalifler Yine Mahkemeye Başvurdu

Defne Taktak 27.06.2016

Avukat Feridun Bahşi, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin, 19 Haziran'da yapılan MHP Olağanüstü Kurultayı kararlarının yürütmesini durdurmasına itiraz etti.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen MHP Olağanüstü Kurultayı'nın etkileri, halen devam ediyor. Partideki muhaliflerin avukatlarından Feridun Bahşi, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin, 19 Haziran'da yapılan MHP Olağanüstü Kurultayı kararlarının yürütmesini durdurma kararına itiraz etti.

MHP'de Sular Durulmuyor: Muhalifler Yine Mahkemeye Başvurdu

Avukat Feridun Bahşi, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararının yok hükmünde olduğunu savunarak, "Mahkeme, Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 391/b maddesi ile tedbirin, açık ve somut olarak hangi sebebe ve delillere dayandığını karara yazmak zorundaydı. Gerekçeyi yazmak hem anayasal hem de yasal gereklilik" şeklinde konuştu.

Bahşi, söz konusu mahkemenin kurultaydaki tüzük değişikliklerinin yürütmesini durdurma yetkisi olduğunu, ancak bunu usulüne göre yapmadığını söyledi. Açıklamasına "Mahkeme kararında hiçbir gerekçe gösterilmeden 'Uygulanması telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğurabileceğinden' gerekçesi ile tedbir kararı verildi. Böyle bir tedbir kararı HMK'ya göre mümkün değil" diye devam eden Bahşi, HMK'nın 390. maddesinin 2. fıkrasında 'Talep edenin haklarının derhal korunmasında zorunluluk bulunan hallerde, hakim karşı tarafı dinlemeden de tedbire karar verebilir' dendiğini de hatırlattı.

Son olarak MHP Genel Merkezi'nin ülkücü iradeyi görmezden geldiğini iddia eden Bahşi, "Kurultay 10 Temmuz'da toplanır, tüzük değiştirilir, delege oylarıyla 15 gün sonra bir kongre daha yaparız ama Genel Merkez'e de ülkücü iradeye reva gördüğü bu sürecin hesabını sorarız" diye konuştu.

Kaynak: AA


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.